بنياد مسيحي ايرانيان
new

بازگشت ۸۵۰ هزار مهاجر افغان از ایران به دلیل شیوع کرونا

سخنگوی وزارت امور مهاجران افغانستان می‌گوید پس از اوج گیری شیوع ویروس کرونا در ایران در بهار ۱۳۹۹ هر روز حدود ۱۵ هزار مهاجر افغان به کشور بازگشته‌اند.

این روند در ماه‌های بعد کندتر شده اما ظاهرا ادامه داشته است. محمد رضا باهر، روز شنبه ۲۷ دی به خبرگزاری ایرنا گفته تا پایان سال ۲۰۲۰ دست‌کم ۸۵۰ هزار مهاجر افغان به افغانستان بازگشته‌اند.

نگرانی از ابتلا به کرونا و بیکاری

نگرانی از ابتلا به کرونا، به خصوص در جریان موج اول پاندمی در ایران در ابتدای امسال، و تعطیلی بسیاری از کسب و کارها از علت‌های اصلی بازگشت مهاجران افغان به افغانستان عنوان می‌شود.

سازمان بین‌المللی مهاجرت اکتبر سال پیش در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که از ابتدای سال ۲۰۲۰ تا آن زمان حدود ۶۰۰ هزار مهاجر افغان از ایران به کشورشان باز گشته‌اند.

این سازمان می‌گوید در هفته اول اکتبر به نسبت هفته قبل، بازگشت مهاجران حدود سه درصد کاهش یافته و اغلب آنها از طریق مرزهای نیمروز و اسلام قلعه وارد افغانستان شده‌اند.

این دومین موج گسترده بازگشت داوطلبانه و اجباری مهاجران افغان از ایران در سال‌های اخیر است. موج قبلی پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و اعمال مجدد تحریم‌های لغو یا تعلیق شده علیه جمهوری اسلامی آغاز شد که اقتصاد این کشور را با بحران و رکود عمیقی مواجه کرد.

وزارت امور مهاجران افغانستان سپتامبر سال پیش در بیانیه‌ای اعلام کرد که طی یک ماه گذشته ۸۱ هزار و ۵۶۶ مهاجر افغان از ایران به کشور بازگشته‌اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »