بنياد مسيحي ايرانيان
new

بازداشت ۳ شهروند در زاهدان توسط ماموران اداره اطلاعات

ماموران اداره اطلاعات زاهدان سه شهروند ساکن این شهرستان که ۲ تن از آنها شهروندان اهل سنت هستند را بازداشت کردند.

به نقل از کمپین فعالین بلوچ، روز چهارشنبه ۲۴ دی ماه ۱۳۹۹، مولوی محسن کُرد روپس، حافظ عبدالستار شه بخش، دو شهروند اهل سنت و اسماعیل خارکوهی – فرزند: شریف، دیگر شهروند ساکن زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان توسط ماموران اداره اطلاعات این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. این شهروندان از لحظه بازداشت از حق تماس تلفنی و حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق شهروندی یک متهم محروم هستند.
لازم به ذکر است، ماموران اداره اطلاعات پس از بازداشت حافظ عبدالستار شه بخش، به منزل شخصی وی یورش برده و پس از تفتیش برخی اقلام شخصی وی را ضبط کرده و به خود بردند.
همچنین در حالی که ماموران امنیتی منزل شخصی حافظ عبدالستار را مورد تفتیش قرار داده بودند مولوی محسن کُرد روپس و اسماعیل خارکوهی، پس از اطلاع از این موضوع جهت پیگیری و علت بازداشت حافظ عبدالستار به اداره اطلاعات زاهدان مراجعه کردند که ماموران آن ۲ نفر را هم بازداشت کردند.
آنچه مسلم است محرومیت هر ۳ نفر این شهروندان از حق دسترسی به وکیل و مشاوره حقوقی و عدم اجازه بازجویان اداره اطلاعات زاهدان به آنها برای تماس تلفنی و محرومیت آنها از حق ملاقات با نزدیکانشان است.
از دلایل بازداشت و اتهاماتی که منجر به بازداشت این شهروندان شده تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دسترس نیست.
در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری که از جمله قوانین جاری در دادگاههای کیفری ایران است و متهمان سیاسی و امنیتی بر مبنای آن مجموعه قوانین مورد محاکمه قرار می‌گیرند به صراحت کلام بر اطلاع یافتن متهم از اتهامات منتسبه و همچنین ادله اتهام انتسابی و فراهم آوردن امکانات دفاعی برای متهم در دفاع از خود در زمان محاکمه مورد تاکید قرار گرفته است.
عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است.
سرکوب شهروندان اهل سنت در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است.
اعمال محرومیت بر شهروندان اهل سنت در انجام و یا حضور در مناسک مذهبی از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی و همچنین ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است.
همچنین برخورداری افراد از حق عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.
اعتراف گیری اجباری با ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز شکنجه و ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »