بنياد مسيحي ايرانيان
new

بازداشت چهار دانشجو در استانبول به دلیل قرار دادن عکس کعبه در کنار پرچم همجنسگرایان

انتشار عکسی از کعبه در کنار پرچم هم‌جنس‌گرایان در ترکیه جنجال‌برانگیز شد

سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه، بازداشت چهار دانشجوی همجنسگرای دانشگاه بوغازیچی استانبول را به خاطر انتشار عکسی از کعبه در کنار پرچم هم‌جنس‌گرایان تایید کرد.
بر اساس گزارش رسانه‌های ترکیه، به تازگی در یک نمایشگاه عکس در این دانشگاه برای حمایت از حقوق هم‌جنس‌گرایان برگزار شد و در آن عکس کعبه همراه با پرچم همجنس‌گرایان و موجود اسطوره‌ای «شاهماران» که یکی از نمادهای اسطوره‌ای ترک‌ها و برخی دیگر از ملت‌های منطقه است، روی زمین گذاشته شده بود.
شاهماران که نیمی از بدن وی زن و نیمی دیگر یک مار است، از داستان اسطوره‌ای جاماسب ایرانیان گرفته شده است و در ترکیه نیز یکی از نمادهای اسطوره‌ای حساب می‌شود.
در واکنش به این اقدام، برخی مقامات ترکیه، از جمله علی ارباش وزیر امور مذهبی، به این موضوع اعتراض کرده‌اند.
در شبکه‌های اجتماعی نیز کارزاری علیه انتشار این نمایشگاه به راه انداخته شد و برخی از کاربران خواستار اخراج این دانشجویان شده‌اند.
بعد از این کارزار، سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه، با انتشار توئیتی از بازداشت «۴ همجنسگرا» خبر داد و از آنها به عنوان «سازمان‌دهنده توهین به کعبه مقدس» نام برد.
همجنسگرایی در ترکیه جرم نیست، اما طی سال‌های گذشته مواردی از نقض حقوق و فشار بر اقلیتهای جنسی و نهادهای دفاع از حقوق آنها منتشر شده است.
قرار بود روز دوشنبه، ۱۳ بهمن تجعمی علیه این نمایشگاه و حمایت از «ارزش‌های اسلامی» در دانشگاه برگزار شود، اما شهرداری استانبول با انتشار اعلامیه‌ای برگزاری هرگونه تجمع را به خاطر شیوع کرونا ممنوع اعلام کرد و به شدت هشدار داد.
شهرداری استانبول در این اعلامیه از انتشار عکس کعبه با پرچم همجنسگرایان و شاهماران نیز به شدت انتقاد کرد.
ملیح بولو از سیاستمداران عضو حزب حاکم عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان که به تازگی به ریاست دانشگاه بوغازیچی منصوب شده است، برگزاری این نمایشگاه عکس را «حمله بی‌شعورانه به ارزش‌های اسلامی» توصیف کرد و گفت بررسی‌ها پیرامون این موضوع آغاز شده است.
توئیت وی نیز با واکنش صدها دانشجو مواجه شده و این دانشجویان که در هفته‌های گذشته به انتصاب آقای بولو به ریاست این دانشگااه معترض بوده‌اند، کامنت‌هایی درباره «عدم صلاحیت وی در رهبری دانشگاه و نداشتن آگاهی از ارزشهای دانشگاهی» منتشر شده است.

منابع: روزنامه‌های حریت، دیوار

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »