بنياد مسيحي ايرانيان
new

بازداشت‌های گسترده در روسیه بعد از زندانی شدن منتقد پوتین

ناظران حقوق بشر می گویند در جریان اعتراضات روز سه شنبه در روسیه که در حمایت از رهبر زندانی شده مخالفان، الکسی ناوالنی، برگزار شد تقریبا ۱۴۰۰ نفر بازداشت شده اند و ویدئوهایی از پلیس ضدشورش در حال کتک زدن معترضان منتشر شده است.
پیشتر در این روز آقای ناوالنی، ۴۴ ساله، به خاطر نقض شرایط حکم تعلیقی خود به سه سال و نیم زندان محکوم شد. او می گوید پرونده علیه او ساختگی است.
آمریکا، اتحادیه اروپا و بریتانیا اقدام روسیه را محکوم کرده اند و خواستار آزادی فوری آقای ناوالنی شده اند.
بعد از اعلام حکم دادگاه در روز سه شنبه صدها تظاهرکننده در مرکز مسکو تجمع کردند و پس از آن بود که صحنه های برخورد خشونت آمیز مشاهده شد.
سازمان “او وی دی” که بر حقوق بشر در روسیه نظارت دارد گفت که ۱۱۱۶ نفر در مسکو بازداشت شدند، و ۲۴۶ نفر دیگر هم در سن پترزبورگ که دومین شهر بزرگ روسیه است دستگیر شدند.
پانزده نفر دیگر در شهرهای کوچک تر روسیه تحت بازداشت قرار گرفتند.
آلکسی ناوالنی، منتقد سرشناس پوتین شش سال پیش به اتهام اختلاس به سه سال و نیم زندان تعلیقی محکوم شده بود. او یک سال در حبس خانگی بوده که باید از دوره محکومیتش کم شود.
آقای ناوالنی از فرصت حضور در دادگاه استفاده کرد و با اشاره به مسمومیت خود در تابستان گذشته در حملات تندی، ولادیمیر پوتین را مسئول مسمومیت خود معرفی کرد.
تصاویری از سالن دادگاه منتشر شده که در آن آقای ناوالنی پشت یک محفظه شیشه‌ای ایستاده است.
او در مورد حمله شیمیایی گفت: “پوتین با استفاده از اف اس بی (سازمان امنیتی روسیه) سعی کرد مرا بکشد. اما من تنها نیستم – خیلی ها این را می دانند و خیلی های دیگر خواهند دانست. و این باعث شده آن آدم بی مقدار که در زیر زمین پناه گرفته از عصبانیت دیوانه شود.”
دومینیک راب وزیر خارجه بریتانیا این حکم را “دهن کجی” توصیف کرد و هایکو ماس وزیر خارجه آلمان گفت این حکم “ضربه ای تلخ به حقوق تثبیت شده مدنی و حاکمیت قانون است.”
ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه در واکنش به کشورهای غربی گفت بر مشکلات خود تمرکز کنند.
او در تلویزیون روسیه گفت: “شما نباید در امور داخلی یک کشور مستقل دخالت کنید.”
او نوشت: “ما درخواست خود از دولت روسیه برای آزادی فوری و نامشروط آقای ناوالنی و صدها شهروند دیگر روسیه که در هفته های اخیر فقط به خاطر بهره برداری از حقوق خود، از جمله حق آزادی بیان و تجمع مسالمت آمیز، در عملی ظالمانه بازداشت شده اند را تکرار می کند.”
جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم در توییتی نوشت که اقدام روسیه مغایر تعهدات بین المللی این کشور در زمینه حاکمیت قانون و آزادی های بنیادی است و خواستار آزادی فوری الکسی ناوالنی شد.
تیم آقای ناوالنی، این ویدیو را بعد از دستگیری او منتشر کرد. کرملین اما اعلام کرده که این ملک به آقای پوتین تعلق ندارد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »