بنياد مسيحي ايرانيان
new

بازتاب حضور زنان سعودی در ورزشگاه؛ فقط ایران و طالبان مخالف تماشای فوتبال توسط زنان هستند

حضور زنان سعودی در ورزشگاه ریاض برای تماشای بازی فوتبال تیم‌ های فوتبال الهلال و پرسپولیس که روز شنبه ۲۴ مهر برگزار شد، با واکنش توام با خشم و حسرت بسیاری از کاربران ایرانی شبکه‌ های اجتماعی مواجه شد و تعداد زیادی از کاربران یادآوری کردند که اکنون فقط حکومت ایران و گروه طالبان هستند که حضور زنان در ورزشگاه‌ برای تماشای چنین رقابت‌ هایی را ممنوع می‌ دانند.
از آغاز انقلاب بهمن ۵۷ حضور زنان در ورزشگاه‌ های ایران ممنوع شد و در موارد معدودی با فشار فیفا، برخی از زنان به صورت گزینشی برای تماشای فوتبال به ورزشگاه رفته‌ اند.
در تازه‌ ترین رویداد مرتبط با این موضوع، مسئولان فدارسیون ایران که دوباره تحت فشار فیفا قرار گرفته بودند، روز ۲۰ مهرماه مسابقه فوتبال تیم‌ های ملی ایران و کره جنوبی را بدون تماشاگر برگزار کردند تا مانع ورود زنان به ورزشگاه شوند.
برخی از کاربران با اشاره به اینکه دولت عربستان سعودی نیز در سال‌ های اخیر با حضور زنان در ورزشگاه‌ ها موافقت کرده است، با کنایه از حکومت جمهوری اسلامی به عنوان «حکومت ارتجاعی» نام برده‌ اند که «حسرت ناتمام تجربه ساده‌ ترین و بدیهی‌ ترین مسائل مرسوم در دنیا» را بر دل شهروندان ایرانی باقی گذاشته است.
یک روزنامه‌ نگار هم در توئیتی‌ رفتار مسئولان حکومت را «بزرگترین توهین» به مردم ایران توصیف کرده و نوشته است: «در عربستان به راحتی زن و‌ مرد در استادیوم، بدون هیچ رنجی، فوتبال می‌ بینند و‌هیچ ستونی از شرع هم نمی‌ لرزد».
چنین واکنش‌هایی سابقه‌ دار است و پس از اعلام برگزاری مسابقه ایران و کره جنوبی بدون حضور تماشاگران، در شبکه‌های اجتماعی انتقادات زیادی علیه مسئولان حکومت ایران مطرح شد ولی به طور معمول این انتقادها واکنش خاصی را به دنبال نداشت.
کاربران دیگری هم روز گذشته با اشاره به حواشی منع ورود زنان به ورزشگاه به پرونده خودسوزی یک دختر هوادار فوتبال اشاره کردند.
سحر خدایاری که در رسانه‌ ها به دختر آبی مشهور شد، یکی از زنانی بود که اسفند ۱۳۹۷ برای دیدن مسابقهٔ بین استقلال تهران و العین امارات به ورزشگاه رفته و بازداشت شده بود. در نهایت در مقابل دادگاهی در تهران اقدام به خودسوزی کرد.
مخالفت مسئولان حکومت‌ ایران با حضور زنان در ورزشگاه حتی مشمول ماکت زنان هم شده است. تیرماه سال گذشته که به خاطر شیوع کرونا حضور تماشاگران در ورزشگاه‌ ها ممنوع بود، برخی باشگاه‌ ها در لیگ برتر فوتبال ایران تصمیم گرفتند مانند لیگ‌ های اروپایی، سکوهای خالی ورزشگاه‌ ها را با ماکت هواداران خود پر کنند.
پس از اعلام این خبر، رسانه‌ های داخل ایران گزارش دادند که فقط مردان می‌ توانند برای خریداری ماکت اقدام کنند و ماکت زنان ایرانی نمی‌ تواند وارد ورزشگاه شود.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »