بنياد مسيحي ايرانيان
new

بازبینی مهم پاپ در قوانین کلیسا و تغییر مقررات در زمینه آزار جنسی

هر چند کلیسای کاتولیک واگذاری مقام روحانیت به زنان را کاملاً ممنوع کرده پاپ فرانسیس در متن بازبینی شده صراحتاً بر این موضوع تأکید کرده است.
پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، روز سه‌شنبه ۱۱ خرداد گسترده‌ترین بازبینی در قوانین کلیسای کاتولیک طی چهار دهه اخیر را صادر کرد.
در این بازبینی تاکید شده که اسقف‌ها باید در برابر کشیشانی که کودکان یا بزرگسالان آسیب‌پذیر را مورد آزار و سوء استفاده جنسی قرار می‌دهند، مقامات کلیسا که مرتکب کلاهبرداری شده و یا زنان را به مقام روحانی منصوب می‌کنند طبق مقررات جدید برخورد کنند.
این بازبینی که از سال ۲۰۰۹ آغاز شده است تمامی فصل ششم قوانین حقوقی کلیسا را شامل می‌شود. قوانین حقوقی کلیسا هفت جلد و شامل هزار و ۷۵۰ ماده است. متن بازبینی شده جایگزین قوانین مصوب پاپ ژان پل دوم در سال ۱۹۹۸ خواهد شد و از هشتم دسامبر ۲۰۲۱ به اجرا در می‌آید.
بخش بازبینی شده قوانین حقوقی کلیسای کاتولیک حدود ۹۰ ماده مربوط به جرایم و مجازات‌ها را شامل می‌شود و همه تغییرات ایجاد شده در این قوانین در دوره پاپ بندیکت شانزدهم و پاپ فرانسیس را در بر می‌گیرد.
در این بازبینی با دسته‌بندی‌های جدید و واضح‌تر و با استفاده از زبان مشخص‌تری سعی شده است از سفسطه‌گری اسقف‌ها جلوگیری و میدان مانور آن‌ها محدود شود.
پاپ فرانسیس در یک سند جداگانه و مکمل، به اسقف‌ها یادآوری کرده که آن‌ها مسئول پیروی از تمامی مقررات مندرج در این متن هستند.
پاپ قانون موسوم به «پنهانکاری واتیکان» درباره آزار جنسی کودکان را لغو کرد
پاپ فرانسیس می‌گوید یکی از اهداف این بازبینی «کاهش مواردی است که در آن تنبیه به صلاحدید مسئولان واگذار شده است».
اسقف اعظم فیلیپو ایانونه، مسئول بخش حقوقی واتیکان، که این بازبینی را انجام داده است گفت: «در تفسیر قوانین کیفری واتیکان سستی زیادی صورت گرفته و در موارد متعددی اسقف‌ها ترحم را بر عدالت ارجح دانسته‌اند».
در این بازبینی آزار و سوء استفاده جنسی از کودکان در قسمت جدیدی تحت عنوان «جرایم علیه حیات، حرمت و آزادی انسان‌ها» قید شده است. در متن قبلی قوانین واتیکان این موارد تحت عنوان مبهم «جرایم علیه مسئولیت‌های ویژه» دسته‌بندی شده بود.
در متن جدید، موارد مشخص از آزار جنسی و سوء‌استفاده از کودکان و بزرگسالان آسیب‌پذیر و مالکیت پورنوگرافی کودکان به طور مشخص قید شده است. همچنین به طور مشخص به خلع لباس کشیشانی که از «تهدید و یا سوء استفاده از موقعیت» برای مجبور کردن افراد به برقراری رابطه جنسی استفاده می‌کنند اشاره شده است.
گزارش تحقیقات داخلی واتیکان که سال گذشته منتشر شد اعلام کرد که کاردینال تئودور مک کاریک با سوء‌استفاده از قدرت خود دانش آموزان مدارس دینی کلیسا را به آمیزش جنسی مجبور کرده بود. او در سال ۲۰۱۹ خلع لباس و به جرم سوء استفاده جنسی محکوم شد.
طبق قوانین جدید واتیکان، هر فرد مسئول در سلسله مراتب کلیسا که در زمینه سوء استفاده و آزار جنسی کودکان و افراد آسیب‌پذیر مجرم شناخته شود علاوه بر مجازات توسط کلیسا به نهادهای قضایی مدنی نیز معرفی و مجازات خواهد شد.
هر چند کلیسای کاتولیک در طول تاریخ واگذاری مقام روحانیت به زنان را کاملاً ممنوع کرده است پاپ فرانسیس در متن بازبینی شده قوانین واتیکان صراحتاً بر این موضوع تأکید کرده است.
در این متن جدید به صراحت هشدار داده می‌شود کشیشی که زنان را به مقام روحانیت منصوب کند و خود آن زن، به طور اتوماتیک مورد تکفیر کلیسا قرار خواهد گرفت و آن کشیش ممکن است خلع لباس شود.
با توجه به مجموعه‌ای از فساد و رسوایی‌های مالی که طی چند دهه اخیر در کلیسای کاتولیک اتفاق افتاده است یک بخش مهم از بازبینی قوانین کیفری مربوط به جرایم اقتصادی نظیر کلاهبرداری و سوء استفاده از اموال و دارایی‌های کلیسا و یا اهمال و قصور در مدیریت این دارایی‌هاست.
بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »