بنياد مسيحي ايرانيان
new

ایران ۱۲ میلیون واکسن سینوفارم برای سنین زیر ۱۷ سال وارد کرد

جمعیت هلال احمر ایران اعلام کرد محموله شش میلیون دُزی واکسن خریداری‌ شده این جمعیت از چین به وزارت بهداشت تحویل داده شده است. واکسن خریداری شده از نوع سینوفارم و برای سنین زیر ۱۷ سال است.
محمدحسن قوسیان مقدم، سخنگوی جمعیت حلال احمر ایران صبح روز پنجشبه ۸ مهر (۳۰ سپتامبر) از ورود دومین محموله شش میلیون دُزی واکسن کرونا تهیه‌ شده توسط این جمعیت خبر داد.
قوسیان مقدم گفت در اولین هفته‌ مهرماه دو محموله به میزان ۱۲ میلیون دُز واکسن کرونا توسط هلال‌احمر وارد کشور شده که هر دو محموله شش میلیون دُزی، از نوع سینوفارم و برای سنین زیر ۱۷ سال است.
سخنگوی هلال احمر افزود این جمعیت در مجموع از اردیبهشت ماه تاکنون ۵۲ میلیون و ۳۹۰ هزار دُز واکسن به کشور وارد کرده است.
او تاکید کرد جمعیت هلال احمر واردکننده اصلی واکسن در کشور است اما تائید سلامت و تشخیص نحوه مصرف محموله‌ های وارداتی واکسن بر عهده سازمان غذا و دارو و کمیته های علمی مرتبط با ستاد ملی کرونا است.
آغاز واکسیناسیون دانش‌آموزان با واکسن چینی
بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران از آغاز واکسیناسیون دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ ساله با واکسن چینی سینوفارم (در روز یک‌شنبه ۲۸ شهریور) خبر داده بود. او گفت بنا بر تحقیقات انجام‌ شده، واکسن سینوفارم برای گروه سنی یاد شده مناسب است.
حسین امیرعبداللهیان و وانگ ای، وزرای خارجه ایران و چین نیز در نخستین تماس تلفنی با یکدیگر از جمله پیرامون دریافت هر چه بیشتر واکسن چینی گفت‌وگو کرده‌ بودند. وزیر خارجه چین در پی این گفت‌ وگو از ارسال حجم بالایی واکسن سینوفارم به ایران خبر داده بود.
ورود سینوفارم برای سنین زیر ۱۷ سال در حالی به ایران شتاب گرفته است که سازمان بهداشت جهانی تا کنون فقط واکسن آمریکایی-آلمانی بیون‌ تک-فایزر را برای واکسیناسیون ۱۲ سال به بالا مجاز شناخته است.
ورود واکسن‌های آمریکایی به ایران ولی همچنان “ممنوع” است. علی خامنه‌ ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، در دی ماه سال گذشته ورود واکسن‌ های آمریکایی و بریتانیایی را ممنوع اعلام کرد.
اما با بالا گرفتن اعتراضات داخلی و خارجی و شیوع موج پنجم و آمار فزاینده ابتلا و مرگ و میر و هم زمان با شروع کار دولت سیزدهم، خامنه‌ ای حرف خود را تلویحا تغییر داد و گفت مقابله با کرونا باید اولین اولویت دولت باشد. او همچنین گفت از هر طریقی که می‌شود باید واکسن وارد کرد. بدین ترتیب از اواسط مرداد واکسیناسیون نیز شتاب بیشتری گرفت.
تا کنون ۳۷ میلیون و ۷۴۸ هزار و ۷۱۰ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۱۶ میلیون و ۶۰ هزار و ۹۵۱ نفر نیز دُز دوم را در ایران تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌ های تزریق‌ شده در کشور به ۵۳ میلیون و ۸۰۹ هزار و ۶۶۱ دُز رسیده است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »