بنياد مسيحي ايرانيان
new

“ایران پشت حمله پهپادی به پایگاه نظامی امریکا در سوریه بوده است”

مقام‌ های آمریکا بر این باورند که ایران در حمله پهپادی به پایگاه نظامی این کشور در جنوب سوریه دست داشته است. به گفته آنها هواپیماهای بدون سرنشین از ایران پرواز نکرده‌اند، اما ایران امکان حمله آنها را فراهم کرده است.
به گزارش آسوشیتدپرس حمله پهپادی هفته گذشته به پایگاه نظامی آمریکا در تنف در جنوب سوریه با کمک ایران صورت گرفته است. مقام‌ های آمریکایی که نام آنها محفوظ مانده به این خبرگزاری گفته‌ اند که پهپادها ایرانی بوده‌اند و به نظر می‌رسد این کشور امکان استفاده از آنها را فراهم کرده است.
پایگاه نیروهای آمریکایی در تنف در جنوب سوریه روز چهارشنبه ۲۰ اکتبر هدف حمله قرار گرفت. هنگام انتشار این خبر گفته شد که روشن نیست حمله از سوی چه گروهی انجام شده است. اما فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) در واکنش به این خبر گفت آمریکا در زمان مناسب به این حمله واکنش نشان خواهد داد.
بنابر گزارش‌ها حمله با پنج فروند پهپاد انجام گرفته که پر از مواد منفجره بوده‌اند. این حملات علاوه بر پایگاه نیروهای آمریکا در تنف، مواضع نیروهای اپوزیسیون سوریه را نیز هدف قرار داده‌اند. گزارشی از تعداد زخمی‌ها یا کشته‌ شدگان در این حملات داده نشده است.
جان کربی، سخنگوی پنتاگون از ارائه جزئیاتی در این باره در کنفرانس خبری روز دوشنبه ۲۵ اکتبر خودداری کرد و تنها به این بسنده کرد که بگوید این یک “حمله پیچیده، هماهنگ و هدفمند” بوده است. کربی همچنین به این سوال پاسخ نداد که آیا به سربازان پیش از حمله هشداری داده شده بود یا خیر.
این اولین باری نیست که گروه‌ های شبه نظامی شیعه مورد حمایت ایران دست به حمله علیه پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق و سوریه می‌ زنند. این حملات پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده شاخه برون مرزی سپاه پاسداران در سال ۹۸ در فرودگاه بغداد توسط آمریکا افزایش یافته است.
آسوشیتدپرس همچنین به گزارش رسانه‌ های طرفدار ایران اشاره کرده که حمله “هم‌ پیمانان سوریه” به تنف را در تلافی حمله اخیر به شهر پالمیرا ارزیابی کرده‌اند. گفته می‌ شود که اسرائیل این حمله را انجام داده است. آمریکا تاکید کرده که در این اقدام دخالتی نداشته است.
روز چهارشنبه ۱۳ اکتبر (۲۱ مهرماه) رسانه‌ های سوری خبر دادند که دست‌ کم هفت تن از نیروهای نظامی ایران و سوریه در حمله هوایی اسرائیل به پالمیرا کشته و زخمی شدند.
نیروهای نظامی آمریکا و ائتلاف بین‌المللی مستقر پایگاه تنف را در سال ۲۰۱۶ و برای مبارزه با داعش ایجاد کردند. این پایگاه در محور ارتباطی استراتژیک بغداد به دمشق قرار دارد و از اهمیت زیادی برای ایران برخوردار است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »