بنياد مسيحي ايرانيان
new

ایران هرگونه لغو گام‌به‌گام تحریم‌ها از سوی آمریکا را رد کرد

به گفته سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، ایران خواهان برداشته شدن تمامی تحریم‌های آمریکاست و از این خواسته خود عقب نمی‌نشیند. رییس کمیسیون سیاست خارجی مجلس هم گفت، تصمیم درباره برنامه هسته‌ای در اختیار دولت‌ها نیست.
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی هرگونه اقدام برای لغو گام به گام تحریم‌ها از سوی آمریکا را رد کرد.
او در گفت‌وگو با شبکه انگلیسی‌زبان پرس‌تی‌وی، بخش انگلیسی‌زبان صدا و سیمای جمهوری اسلامی تصریح کرد: «سیاست قاطعانه جمهوری اسلامی ایران لغو تمام تحریم‌های آمریکاست، چه آن‌هایی که ترامپ پس از خروج از برجام (توافق هسته‌ای) اعمال کرد و چه آن‌هایی که برای اولین بار از جانب او اعمال شدند و همین طور تحریم‌هایی که تحت سرپرستی هر کسی اعمال شدند.»
روز جمعه دوم آوریل (۱۳ فروردین) نشست مجازی جمهوری اسلامی با تروییکای اروپایی (آلمان، فرانسه و بریتانیا) و چین و روسیه برگزار شد. در پایان این نشست یک دیپلمات اروپایی گفت: «طرف‌های توافق هسته‌ای از جمله آمریکا در وین دیدار می‌کنند. واشنگتن بدون مذاکره مستقیم با تهران در این نشست در وین شرکت خواهد کرد. شرکت‌کنندگان در نشست امروز تمایل خود را برای تلاش مشترک با هدف بازگشت کامل واشنگتن به توافق هسته‌ای ابراز داشتند. جلسات جداگانه‌ای میان آمریکا و طرف‌های توافق هسته‌ای در وین برگزار خواهد شد.»
عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در واکنش به این اظهارات گفت: «مقامات آمریکایی گفته‌اند که مایل به دیدار مستقیم با ایرانی‌ها هستند، اما دولت ایران بر فعالیت از طریق اروپایی‌ها تاکید کرده است.»
رابرت مالی مسئول ویژه امور ایران در دولت امریکا نیز در گفت و گو با شبکه PBS اعلام کرد که آمریکا در نشست سه‌شنبه آینده در وین شرکت خواهد کرد. او گفت: هدف جلسه روز سه‌شنبه این است که آمریکا ببیند آیا می‌تواند قدم‌هایی برای بازگشت به توافق برجام بردارد و جمهوری اسلامی چه اقداماتی باید انجام دهد.»
“برجام ربطی به دولت‌ها ندارد”
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌و‌گو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) نشست روز سه‌شنبه وین را “یک گام اساسی” دانست و آن را “اولین ورود جدی امریکایی‌ها به بحث برجام” نامید.
این نماینده مجلس وابسته بودن موضوع هسته‌ای و بازگشت به برجام به تغییر دولت در ایران نادرست دانست و گفت: «طبق قانون، موضوع هسته‌ای و برجام جزء سیاست‌های کلان کشور است که در دولت‌های مختلف تغییر نخواهد کرد.»
برخی تحلیلگران معتقدند که هرگونه مذاکره‌ای برای بازگشت آمریکا به برجام بهتر است قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران (۲۸ خرداد ماه امسال) انجام شود.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »