بنياد مسيحي ايرانيان
new

ایران محور رایزنی‌ های مشاوران امنیت ملی آمریکا و اسرائیل

مشاور امنیت ملی کاخ سفید و همتای اسرائیلی او در مورد استراتژی مشترک در ارتباط با برنامه‌ های اتمی ایران رایزنی می‌کنند. در نشست گروه مشورتی راهبردی دو کشور مقام‌ های سیاسی، نظامی و اطلاعاتی نیز حضور خواهند داشت.
به گزارش خبرگزاری فرانسه یک مقام ارشد آمریکایی که نخواسته نامش فاش شود روز گذشته (دوشنبه چهارم اکتبر) ضمن “هشدارآمیز” خواندن گسترش ظرفیت برنامه‌ های هسته‌ ای جمهوری اسلامی گفته آمریکا امیدوار است مذاکرات وین برای احیای برجام هر چه سریعتر از سر گرفته شود.
سعید خطیب‌ زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز دوشنبه گفته بود مذاکرات وین می‌تواند ماه نوامبر دوباره ادامه یابد.
فعالیت‌ های هسته‌ ای جمهوری اسلامی محور اصلی نشست دو روزه گروه مشورتی راهبردی آمریکا و اسرائیل است که در روزهای سه‌ شنبه و چهارشنبه در واشنگتن برگزار می‌شود.
برنامه جایگزین برای شکست احتمالی مذاکرات وین
جک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، و همتای اسرائیلی او، ایال خولاطا در این نشست با حضور نمایندگانی از نهادهای سیاسی، نظامی و اطلاعاتی به بررسی برنامه‌ های هسته‌ ای ایران و راه‌ های جایگزین برای بعد از به بن‌ بست رسیدن احتمالی مذاکرات وین می‌ پردازند.
مقام آمریکایی به خبرگزاری فرانسه گفته تهران از طرق مختلف آمادگی خود برای بازگشت به مذاکرات احیای برجام را اعلام کرده اما باید دید آیا ایران حاضر است به طور سازنده در این پروسه مشارکت کند یا خیر.
مذاکرات وین که هدف آن احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) عنوان می‌ شود، فروردین سال جاری آغاز و شش دوره آن در دولت حسن روحانی انجام شد.
این مذاکرات با حضور نمایندگان ایران و پنج کشور باقیمانده در توافق هسته‌ ای انجام شد و آمریکا برای نخستین بار پس از خروج از توافق در اردیبهشت ۱۳۹۷ به صورت غیرمستقیم با آن مشارکت می‌ کند.
آمادگی آمریکا برای استفاده از “راه‌ های دیگر”
یک مقام آمریکایی با اشاره به نشست مشترک مقام‌ های آمریکایی و اسرائیلی به خبرگزاری رویترز گفته دولت جو بایدن همچنان به راه‌ حل دیپلماتیک پایبند است اما در عین حال آماده است برای جلوگیری از دستیابی ایران به بمب اتمی “از راه‌ های دیگر” اقدام کند.
وب‌ سایت “اکسیوس” Axios اول مهر ماه به نقل از دو مقام ارشد اسرائیلی که نامشان فاش نشد گزارش داد که آمریکا و اسرائیل هفته گذشته بر سر طرح جایگزین مقابله با برنامه‌ های اتمی ایران درصورت ادامه نیافتن مذاکرات وین رایزنی کرده‌اند.
بر پایه این گزارش مشاور امنیت ملی آمریکا و همتای اسرائیلی او در هفته پایانی شهریور در یک کنفرانس ویدئویی در مورد برنامه جایگزین یا “طرح ب” برای مقابله با برنامه‌ های اتمی جمهوری اسلامی مذاکره کرده‌اند.
مطابق توافق هسته‌ ای، برنامه‌ های اتمی جمهوری اسلامی باید به گونه‌ ای محدود می‌شد که “زمان گریز” این کشور برای ساخت بمب اتمی دست‌ کم یک سال باشد.
اسرائیل بر این باور است که ایران با نادیده گرفتن محدودیت‌ های برجام و افزایش میزان غلظت غنی‌ سازی اورانیوم چند ماه بیشتر تا دستیابی به بمب اتمی فاصله ندارد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »