بنياد مسيحي ايرانيان
new

ایران درخواست کانادا برای تحقیقات درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی را «تجارت با غم قربانیان» خواند

سعید خطیب‌زاده می‌گوید که «گزارش فنی» درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی آماده شده و «امروز یا فردا» منتشر می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه ایران دولت کانادا را متهم کرد که می‌خواهد با غم خانواده قربانیان سرنگونی هواپیمای اوکراینی «تجارت» کند و از این موضوع به نفع خود در فضای سیاست داخلی کاناد استفاد کند.
سعید خطیب‌زاده که روز دوشنبه اول دی در یک نشست خبری سخن می‌گفت، همچنین دولت کانادا را به «سنگ‌اندازی و مداخلات بیجا» متهم کرد و گفت اگر مقامات این کشور این مسیر را ادامه دهند، «پاسخ متفاوتی» خواهند گرفت.
آقای خطیب‌زاده در عین حال گفت که «گزارش فنی» درباره سرنگونی این هواپیما آماده شده و «امروز یا فردا» منتشر می‌شود.
فرانسوا فیلیپ شامپاین، وزیر خارجه کانادا، پیش از این گفته بود که باور ندارد سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه پاسداران ناشی از خطای انسانی بوده باشد.
او همچنین تاکید کرده که برای پی‌بردن به حقیقت آنچه اتفاق افتاده است باید سؤالاتی بپرسیم و اجازه دهیم روند تحقیقات پیش برود.
در روزهای اخیر گزارش ۷۹ صفحه‌ای یک نهاد مستقل کانادایی نیز منتشر شده است که می‌گوید ایران در رابطه با سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی تحقیقات درست و جدی انجام نداده و سوالات بسیاری را بی‌پاسخ گذاشته است.
هواپیمای اوکراینی با شماره پرواز پی‌اس ۷۵۲، ۱۸ دی‌ پارسال توسط پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد و تمام ۱۷۶ سرنشین آن جان باختند.
دولت‌های کانادا و اوکراین همواره می‌گویند ایران به وعده‌هایش در مورد پاسخ‌گویی کامل عمل نکرده است و همکاری‌های لازم را برای روشن شدن «حقیقت» انجام نمی‌دهد.
خانواده قربانیان نیز که سرنگونی هواپیما را یک جنایت می‌دانند، بارها نارضایتی خود را درباره روند رسیدگی به این پرونده ابراز کرده و برخی از آنان اقدام به طرح شکایت در دادگاه‌های آمریکا و کانادا کرده‌اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »