بنياد مسيحي ايرانيان
new

ایران «تا یک سال آینده» رآکتور اراک را راه‌ اندازی می‌ کند

مصطفی نخعی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، روز یکشنبه ۱۱ مهر به نقل از رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت که «تا یک سال آینده رآکتور IR20 اراک استارت خواهد خورد».
به گزارش خبرگزاری فارس، آقای نخعی گفت محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی، این موضوع را در نشست با اعضای کمیسیون انرژی مجلس بیان کرده و افزوده است که هدف این سازمان «تولید هشت هزار مگاوات برق یا احداث نیروگاه هسته‌ ای است».
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، پیشتر در ۲۵ شهریور نیز گفته بود که بازطراحی رآکتور آب سنگین اراک باید «با حداکثر سرعت» انجام شود، اما زمان مشخصی برای راه‌ اندازی اعلام نکرده بود.
بر اساس برجام، ایران فعالیت این نیروگاه ۴۰ مگاواتی را متوقف کرد و قرار شد ساختار رآکتور طوری تغییر کند که قادر به تولید پلوتونیوم، که برای تولید سلاح‌ های هسته‌ ای کاربرد دارد، نباشد.
آقای اسلامی در دیدار ۲۵ شهریور خود از مجتمع هسته‌ ای اراک همچنین گفته بود محصولات تولیدی کارخانهٔ آب سنگین اراک در «زمینه‌ های دارویی و درمانی» خواهد بود و این بخش در زمینه «اقتصاد هسته‌‌ ای» فعالیت می‌کند.
پس از امضای برجام، آمریکا و چین به‌ طور مشترک ریاست گروه کاری مسئول پروژه تغییر ساختار رآکتور اراک را برعهده گرفتند، اما پس از خروج آمریکا از برجام، بریتانیا مسئولیت تأیید جزئیات این پروژه را بر عهده گرفت و چین نیز همکار تهران در این زمینه است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »