بنياد مسيحي ايرانيان
new

ایران به آمریکا در مورد “ماجراجویی نظامی” هشدار داد

ایران در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت با اشاره به تحرکات نظامی آمریکا در منطقه هشدار داد که این اقدامات تنش‌ را دوچندان خواهد کرد و مسئولیت پیامدهای آن نیز بر “عهده آمریکا” خواهد بود.
نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به دبیرکل این سازمان و رئیس شورای امنیت در مورد عواقب افزایش تحرکات نظامی آمریکا در خلیج فارس و دریای عمان هشدار داد.
به گزارش ایسنا، نمایندگی ایران در این نامه با اشاره به پرواز بمب‌افکن‌های دوربرد و راهبری آمریکا در روزهای اخیر بر فراز خلیج فارس و اعزام سلا‌ح‌های پیشرفته و بسیار پیچیده به این منطقه اعلام کرد، این اقدامات “محیط امنیتی پیشاپیش پرتنش این منطقه بسیار حساس را وخیم‌تر ساخته است.”
روز چهارشنبه ۱۰ دی‌ماه دو فروند بمب‌افکن غول‌پیکر آمریکایی که قابلیت حمل سلاح هسته‌ای دارند از پایگاهی در داکوتای شمالی به پرواز درآمدند و پس از گشت زدن بر فراز خلیج فارس به پایگاه خود بازگشتند.
این دومین پرواز بمب‌افکن‌های استراتژیک “بی۵۲” نیروی هوایی ارتش ایالات متحده بر فراز خلیج فارس در یک ماه اخیر بود. پرواز قبلی حدود سه هفته پیش از این پرواز انجام شده بود.
نمایندگی ایران افزوده است: «به موازات این تحرکات مقامات آمریکا نیز کماکان به ارائه اطلاعات جعلی، ایراد اتهامات بی‌اساس و بیانات تهدیدکننده و تحریک‌آمیز علیه جمهوری اسلامی ایران ادامه داده‌اند.»
در چند هفته اخیر با نزدیک شدن به سالروز کشته شدن قاسم سلیمانی‌، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران تنش میان آمریکا و ایران بالا گرفت. سلیمانی سوم ژانویه سال گذشته در حمله پهپادی آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد کشته شد.
حمله به سفارت آمریکا در بغداد در ۲۰ دسامبر نیز بر تنش‌ها افزود و آمریکا به ایران هشدار داد، اگر در پی واکنشی انتقام‌جویانه است ایالات متحده نیز آماده پاسخگویی است.
با این حال در آخرین تحولات آمریکا ناو هواپیمابر “یو‌اس‌اس نیمیتز” خود را از منطقه خارج کرده تا از تنش‌ها بکاهد.
ایران در نامه خود اقدامات نظامی اخیر آمریکا در منطقه را “ستیزه‌جویانه” خوانده و نوشته است: «این اقدامات جنگ‌طلبانه اگر کنترل نشود می‌تواند تنش را به سطح هشداردهنده‌ای افزایش دهد و بدیهی است که مسئولیت کامل تمام عواقب آن نیز بر عهده آمریکا خواهد بود.»
نمایندگی ایران در سازمان ملل با تأکید بر این که “جمهوری اسلامی ایران به دنبال درگیری نیست” یادآور شده که با این حال این کشور از “توانایی و عزم قاطع برای حفاظت از مردم خویش، دفاع از امنیت، حاکمیت، تمامیت ارضی و منافع حیاتی خود برخوردار است.”
ایران از شورای امنیت خواسته است تا “آمریکا را وادار سازد به اصول و قواعد حقوق بین‌الملل پایبند باشد و این اقدامات غیرقانونی خود را متوقف کند.”
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »