بنياد مسيحي ايرانيان
new

ایران: اجلاس گفت‌وگوهای بین‌الافغانی در تهران برگزار شد

وزارت امورخارجه ایران از آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی با حضور نمایندگان هیات دولت افغانستان و هیئت سیاسی طالبان خبر داد. یک روز پیش از آغاز این اجلاس ارتش افغانستان از عملیات گسترده علیه طالبان خبر داده بود.
مرکز اطلاع‌رسانی وزارت خارجه ایران روز چهارشنبه ۱۶ تیر (۷ ژوئیه) با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد اجلاس گفتگوهای بین‌الافغانی با حضور “نمایندگان دولت افغانستان، شخصیت‌های عالی جمهوریت و هیات عالی سیاسی طالبان” به میزبانی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.
طبق گزارش رسانه‌های ایران این اجلاس با سخنرانی محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران آغاز شده است.
ظریف در سخنرانی افتتاحیه خود گفت: «حضور بیش از دو دهه آمریکا در افغانستان موجب خرابی‌های بسیاری شده است. امروز مردم و رهبران سیاسی افغانستان باید برای آینده کشورشان تصمیمات دشوار اتخاذ کنند».
وزیر خارجه ایران تاکید کرد ایران آمادگی دارد در روند گفتگوها میان جناح‌های موجود به منظور حل و فصل مناقشات و بحران‌های جاری همکاری کند.
به نوشته رسانه‌های ایران رهبری هیات افغانستان در این دور از مذاکرات را یونس قانونی، عضو رهبری شورای عالی مصالحه ملی افغانستان و عباس استانکزی، معاون دفتر این گروه بر عهده دارند.
اجلاس تهران در حالی‌ برگزار شده است که روز سه‌شنبه ۱۶ تیر مطلق القحطانی فرستادۀ ویژۀ قطر برای افغانستان نیز به کابل آمده بود تا دربارۀ “شتاب‌ بخشیدن به مذاکرات صلح دوحه” گفتگو کند.
رسانه‌های افغانستان از جمله شبکه خبری “طلوع‌نیوز” نوشتند که قطر با گماشتن فرستادۀ ویژه در امور افغانستان تلاش می‌کند تا با میانجی‌گری در روند صلح افغانستان مذاکرات صلح را شتاب بخشد.
مذاکرات صلح افغانستان قبلا چندین بار در دوحه پایتخت قطر برگزار شده است. دولت افغانستان و گروه طالبان در این مذاکرات شرکت کرده بودند. قرار بود مذاکرات صلح در استانبول ترکیه ادامه یابد اما این مذاکرات تاکنون به تعویق افتاده است.
نشست تهران پس از آن آغاز شده است که ارتش افغانستان اعلام کرده بود خود را آماده حمله به مواضع طالبان در شمال این کشور می‌کند. هدف نظامیان افغان بازپس‌گیری مناطقی است که به‌ تازگی طالبان در آن پیشروی کرده است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »