بنياد مسيحي ايرانيان
new

ایران آمریکا را به «استفاده از زبان زور و قلدرمآبی» در عراق متهم کرد

در پی گزارش‌هایی مبنی بر قاطعانه‌تر شدن رویکرد آمریکا در برخورد با حملات شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در منطقه و به‌ویژه عراق، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران دخالت جمهوری اسلامی در عراق را تکذیب و آمریکا را به استفاده از زبان زور متهم کرد.
روزنامه واشینگتن پست روز ۱۰ تیرماه در گزارشی نوشت که مقام‌های دولت آمریکا تصمیم گرفته‌اند به حملات گروه‌های مورد حمایت ایران، حتی در صورتی که به نیروهای آمریکایی صدمه وارد نشود، قاطعانه پاسخ دهند.
واشینگتن پست می‌گوید این پیام دولت آمریکا که از طریق کانال‌های دیپلماتیک به ایران منتقل شده نشان‌دهنده تغییر رویکرد آمریکا در منطقه در قبال حملات شبه‌نظامیان در مقایسه با دوران دونالد ترامپ است.
دونالد ترامپ دی‌ماه سال گذشته خط قرمزی تعیین کرد که بر اساس آن هرگونه حمله شبه نظامیان در عراق که به کشته و زخمی شدن حتی یک آمریکایی منجر شود، به آن واکنش نشان داده می‌شد.
در واکنش به این پیام جدید آمریکا که از طریق کانال‌های دیپلماتیک به ایران منتقل شده، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز سه‌شنبه ۱۵ تیر گفت: «جمهوری اسلامی ایران همواره تأکید داشته که زبان زور و تهدید هیچ سودی برای برقراری امنیت منطقه نخواهد داشت.»
او با این ادعا که «ایران بنای دخالت در امور داخلی عراق را نداشته و ندارد» اظهار داشت که «ایالات متحده باید متوجه شود که با قلدرمآبی نه تنها به اهداف منطقه‌ای خود نمی‌رسد، بلکه روز به روز وضعیت خود را در غرب آسیا بغرنج‌تر می‌سازد.»
ایالات متحده در راستای رویکرد جدید خود، بامداد دوشنبه، هفتم تیرماه، با جنگنده‌های خود به مواضع شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در مرز عراق و سوریه حمله کرد و پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، این حملات را اقدامی دفاعی و بازدارنده در واکنش به حملات پهپادی اخیر به اماکن و پایگاه‌های ایالات متحده و کارکنان آن در عراق عنوان کرد.
حمله آمریکا به نیروهای متحد ایران در عراق دومین حمله از زمان روی کار آمدن دولت جو بایدن بود.
آقای خطیب‌زاده در نشست خبری روز سه‌شنبه خود با اشاره به این حملات این‌گونه اظهار نظر کرد که «حملات مکرر و اعلام شده ایالات متحده علیه مواضع نیروهای عراقی و سوری در مرز دو کشور»، به «مهارکنندگان اصلی هسته‌های خفته داعش» در آن منطقه ضربه می‌زند.
در کنار تنش‌های این‌چنینی در منطقه، در عین حال رشته‌گفت‌وگوهایی نیز برای بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران در جریان است و آقای خطیب‌زاده در این باره نیز گفت که «هنوز موضوعات مهمی باقی مانده است که عمدتاً نیازمند تصمیم‌گیری از سوی سایر طرف‌ها به‌ویژه آمریکا است.»
هدف این مذاکرات از سوی ایران، رهایی از تحریم‌های کمرشکنی است که کشور با آن روبه‌رو شده، اما سخنگوی وزارت خارجه در مورد گفت‌وگوهای احیای برجام گفت: «هیچ ضرب‌الاجلی تعیین نمی‌کنیم و مذاکرات تا زمانی که توافقی مطلوب برای ایران حاصل گردد ادامه خواهد داشت.»
او همچنین افزود: «در صورت دستیابی به توافق، دولت جناب آقای رئیسی نیز به آن وفادار خواهد بود.»
در همین اثنا، ایران و عربستان نیز گفت‌وگوهایی دوجانبه را از چندی پیش آغاز کرده‌اند و سعید خطیب‌زاده روز سه‌شنبه در پاسخ به پرسشی در مورد موضع اعلام شده از سوی وزیر امور خارجه عربستان مبنی بر استقبال آن کشور از گفت‌وگو با ایران گفت که «ما همواره از گفت‌وگو برای دستیابی به نتایج ایجابی استقبال کرده و نگاهمان به مذاکره با عربستان مثبت است.»
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »