بنياد مسيحي ايرانيان
new

اَکسیوس: طبق اطلاعات اسرائیل، ایران برای غنی‌ سازی ۹۰ درصدی اورانیوم آماده می‌ شود

وبسایت خبری اکسیوس روز دوشنبه به نقل از دو منبع آمریکایی گزارش کرد که جمهوری اسلامی در حال انجام اقداماتی با هدف آماده‌ شدن برای «غنی‌ سازی اورانیوم ۹۰ درصد» مورد نیاز برای تولید سلاح هسته‌ای است.
به گفته این منابع، اطلاعات مربوط به این خبر را اسرائیل در دو هفته اخیر در اختیار ایالات متحده و چند متحد اروپایی خود گذاشته است.
این گزارش در حالی منتشر شده است که مذاکره‌ کنندگان جمهوری اسلامی روز دوشنبه در وین به پای میز مذاکره بازگشتند تا شاید بتوانند تحریم‌های یک‌ جانبه آمریکا را لغو کنند.
به گفته یکی از منابع آمریکایی، اطلاعاتی که اسرائیل با دولت بایدن به اشتراک گذاشته، حاکی از آن است که اقدامات مقدماتی ایران این امکان را فراهم می‌آورد که طی چند هفته به غنی‌ سازی ۹۰ درصدی برسد.
این منبع گفته است که تحلیلگران اطلاعاتی اسرائیل بر این باورند که ایران می‌ تواند به زودی این گام چشمگیر را در تلاش برای به دست آوردن «اهرم فشار» در مذاکرات وین بردارد.
به گفته این منبع آمریکایی، اسرائیل همچنین معتقد است این اتفاق می‌تواند تهران را به افزایش بیشتر حملات علیه نیروها و منافع آمریکا در منطقه از طریق نیروهای خود در یمن، سوریه و عراق سوق دهد.
در واکنش به این گزارش اکسیوس، وزارت خارجه آمریکا افزایش احتمالی سطح غنی‌ سازی اورانیوم از سوی ایران را «تحریک‌ آمیز» و «غیرسازنده» خوانده است.
جالینا پورتر، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، درباره گزارش‌ سازمان‌های اطلاعاتی اسرائیل در این زمینه گفت چنین اقداماتی «با هدف اعلام شده ایران برای بازگشت دوجانبه به تعهدات هسته‌ای برجام در تضاد است» و این اقدامات تحریک‌ آمیز هسته‌ای «برای ایران در هیچ مذاکراتی اهرمی فراهم نمی‌ کند.»
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »