بنياد مسيحي ايرانيان
new

اولین گفت‌وگوی تلفنی بایدن و نتانیاهو درباره ایران و مسائل منطقه

پس از چهارهفته از آغاز ریاست جمهوری جو بایدن سرانجام او با نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل تلفنی صحبت کرد. تهدیدهای جمهوری اسلامی و برجام، قرارداد صلح ابراهیم و دیگر مسائل منطقه‌ای موضوعات محوری این تماس بود.
جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا برای اولین بار پس از آغاز کارش با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل تلفنی گفت‌و‌گو کرد. تاخیر چهارهفته‌ای بایدن در تماس با نتانیاهو پرسش‌هایی را مطرح کرده بود.
با این حال یکی از مشاوران نتانیاهو تصریح کرد که این گفتوگوی یک ساعته “بسیار دوستانه و از صمیم قلب” بوده است. هردو طرف بر ادامه همکاری به منظور “تحکیم اتحاد تزلزل‌ناپذیر میان اسرائیل و آمریکا” تاکید کردند.
همکاری در زمینه قرارداد صلح اسرائیل با کشورهای عربی موسوم به توافق ابراهیم، تهدیدهای جمهوری اسلامی و همچنین سایر چالش‌های منطقه‌ای از جمله مقابله با پاندمی کرونا از جمله موضوعات مطرح‌شده برای ادامه همکاری دو کشور بودند.
پس از پایان این گفت‌وگوی تلفنی، بایدن در کاخ سفید به خبرنگاران گفت که “گفت و گوی خوبی” با نتانیاهو داشته است.
درباره آینده روابط آمریکا و اسرائیل گمانه‌زنی‌هایی مطرح بود که تماس نگرفتن بایدن با نتانیاهو و اینکه جو بایدن در اولین نطق ریاست جمهوری‌اش اشاره‌ای به اسرائیل نکرده بود، به آنها دامن زده بود.
ترامپ دو روز پس از شروع ریاست جمهوری‌اش و باراک اوباما در اولین روز کاری‌اش با نخست‌وزیران اسرائیل صحبت کرده بودند. بایدن در اولین روزهای کاری‌اش با ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه و نیز شی جین پینگ رهبر چین تلفنی گفت‌وگو کرده بود.
گفته می‌شد که بایدن بر خلاف سلفش، ترامپ از سیاست‌های نتانیاهو چندان راضی نیست و ممکن است سطح روابط دو کشور مانند زمان ترامپ نباشد. به خصوص که بایدن یکی از منتقدان سیاست شهرک‌سازی در اسرائیل است. از این رو بسیاری از اسرائیلی‌ها بیم آن را دارند که بایدن برای مصالحه با فلسطینیان بر اسرائیل فشار بیاورد.
همچنین سیاست مسالمت‌جویانه‌ای که احتمالا بایدن می‌خواهد در مقابل جمهوری اسلامی، “دشمن شماره یک” اسرائیل، پیش گیرد نیز از دیگر علل نگرانی آنهاست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »