بنياد مسيحي ايرانيان
new

اهداجایزه پناهندگان سازمان ملل متحد به وکیلی از کشور صربستان

همیار پناهچو

اهدای جایزه پناهندگان ملل متحد به وکیل صربی که حمایت از پناهجویان را با خانواده ایرانی آغاز کرد
نیکلا کوواچویچ ده سال پیش، زمانی که تنها ۲۲ سال داشت با یک خانواده پناهجوی ایرانی دیدار کرد و پس از آن ملاقات تصمیم گرفت فعالیت حرفه‌ ای خود را وقف دفاع از حقوق پناهجویان کند. این وکیل مدافع حقوق بشر پنجشنبه ۷ اکتبر جایزه کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد موسوم به «نانسن» را رسما دریافت می‌کند.
آقای کوواچویچ ۳۲ ساله می‌گوید در شرایط کنونی، زمانی که هزاران پناهجو در مرز بلاروس و لهستان سرگردانند و هزاران شهروند افغانستان به دست سرنوشت رها شده اند، دفاع از حقوق پناهجویان و آوارگان از همیشه مهمتر است.
این وکیل مدافع سرشناس با یادآوری خاطره خود از دیدار با خانواده پناهجوی ایرانی می‌گوید: «اگر با آدمهایی که همه چیزشان را از دست داد‌ه‌اند رابطه برقرار کنید، وقتی با شما حرف می‌ زنند، چیزی بین آنها و شما رد و بدل می‌ شود؛ چیزی از جنس انرژی، محبت یا احساس انسانی. این احساس باورنکردنی است.»
در سال‌ های گذشته نیکلا کوواچویچ به‌ ویژه دفاع از شمار گسترده‌ ای از کردهای رانده شده از ترکیه را در صربستان برعهده گرفت.
در یک دهه گذشته و بویژه پس از آغاز جنگ داخلی در سوریه و نا آرامی عراق و افغانستان شمار پناهجویان در اروپا به شدت افزایش یافته است. همزمانی این چالش با دشواریهای اقتصادی جدید و بی‌ اعتمادی به نهاد دولت، دست احزاب راسط افراطی را برای انداختن همه تقصیرها به گردن مهاجرت و مهاجران، باز کرده است. آقای کوواچویچ نسبت به تشدید این احساسات هشدار می‌ دهد و می‌ گوید اگر اروپایی‌ ها از حقوقی که در پی جنگ جهانی دوم برای پناهجویان در نظر گرفتند، بگذرند دیگر اساس و بیانی برای ما باقی نخواهد ماند.
صربستان یکی از گذرگاه‌ های پناهجویان خاورمیانه و غرب آسیا به سوی اتحادیه اروپا است. جریان‌ های مهاجرستیز در این کشور که همچنان با مشکلات پرشمار اقتصادی و سیاسی دست و پنچه نرم می‌کند، بسیار قدرتمندند.
کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در بیانیه خود درباره اهدای جایزه امسال آورده است: « نیکلا کوواچویچ تلاشی فوق‌ العاده برای بهبود روند درخواست پناهندگی در صربستان از خود نشان داده است. او به موکلانش برای یافتن سرپناه، کار و دسترسی به آموزش‌ و پرورش کمک کرده است. عزم جزم او امید‌ پناهجویان به یک زندگی بهتر را زنده کرده است.»
این نخستین بار است که جایزه دفاع از حقوق پناهجویان و پناهندگان سازمان ملل متحد به یک شهروند اروپایی اهدا می‌شود. آن‌ هم شهروندی از صربستان؛ کشوری که مانند دیگر کشورهای بالکان میانه خوبی با پناهجویان ندارد. این در حالی است که بالکان در دهه ۱۹۹۰ و در جریان جنگ‌‌ های تجزیه یگوسلاوی، یکی از مناطق عمده مهاجرفرست به دیگر کشورهای اروپایی بود.
آقای کوواچویچ این تاریخ را همواره به یاد می‌ آورد و می‌ گوید: «همه انسانها پتانسیل آن را دارند که روزی پناهجو شوند.»
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »