بنياد مسيحي ايرانيان
new

اهالی توابع نیکشهر درگیر فقر، بی هویتی و بی سوادی رو به گسترش و قربانی وعده های بی عمل مسئولان

بسیاری از شهروندان ساکن در روستاهای توابع شهرستان نیکشهر از توابع استان سیستان و بلوچستان علاوه بر فقر گسترده از حق برخورداری از اسناد هویتی و همچنین امکانات آموزشی و سایر خدمات رفاهی محروم هستند.
به نقل از ایلنا، امروز چهارشنبه ۱۰ دی ماه ۱۳۹۹، عبدالعزیز بلوچ زهی، رئیس شورای شهر شهرستان نیکشهر از توابع استان سیستان و بلوچستان از محرومیت بسیاری از شهروندان ساکن روستاهای توابع و حتی خود این شهرستان از حق دارا بودن اسناد هویتی از قبیل شناسنامه و کارت ملی خبر داد و در ادامه از گسترش بی سوادی در این روستاها به علت فقر و عدم برخورداری از تامین اجتماعی و عدم دسترسی به امکانات آموزشی برای کودکان، عدم دسترسی به امکانات زیرساخت از قبیل آب آشامیدنی و مشکلات بهداشتی و درمانی سخن گفت.
رئیس شورای شهر سابق نیکشهر در تشریح وضعیت این روستاها گفت: “اهالی روستاهای شهرستان نیکشهر در استان سیستان و بلوچستان علاوه بر مشکل نداشتن شناسنامه از کمبود آب شرب و مشکلات بهداشتی و درمانی در رنج هستند. بیش از ۲۰ سال است که در مدیریت شهری استان سیستان و بلوچستان مسئولیت داشتم در در طی این سال‌ها هرچه برای مشکل شناسنامه دار شدن مردم منطقه تلاش کردم متاسفانه بی ثمر بود. متاسفانه مسئولان ما ظرفیت انتقاد ندارند و مدام دوست دارند از آنها برای کارهای نصفه نیمه و یا انجام نشده تعریف کنند.”
بلوچ زهی در ادامه افزود: “هر کجا ما شورایی ها واقعیتی را از مشکلات استان گفتیم به ضررمان تمام شد. بعنوان مثال روستای بن با ۵۰۰۰ نفر جمعیت فاقد هرگونه راه ارتباطی است و بسیاری از زنان باردار، به دلیل ناهمواری و دست اندازهای زیاد هنوز به بیمارستان نرسیده زایمان می کنند. راههای ارزون و زیردان ۱۵ سال است بلا تکلیف مانده، در سال ۱۳۹۸، پیش یکی از نهادها قرار بود راه های ارتباطی روستا را بازسازی کند، اعتبارش نیز تأمین شد اما با کمال تاسف اصلا جاده ای ساخته نشد. به دلیل همین جاده‌های نامناسب در منطقه روستای بن که تنها کانون کشاورزی و محل کسب مردم شهرستان نیکشهر است هر کامیونی که برای بارگیری هندوانه رفت و آمد می‌کند آسیب می بیند بار مردم هم به موقع به مقصد نمی رسد. این جاده نیازمند تعمیر و بازسازی است اما تا کنون هیچ کسی به فکر آن نیست.”
عضو ارشد شورای شهر نیشکهر خاطرنشان کرد: “با گذشت ۴۲ سال از انقلاب هنوز خطوط مخابراتی در شهرستان نیکشهر درست نشده و با کوچکترین باد و بارندگی قطع می شود. فقط هنگام انتخابات و جمع کردن رای مردم استان، سیستان و بلوچستان عزیز می شود. بارها برای بهبودی و بازسازی خطوط مخابراتی و راه های ارتباطی جنوب استان به مسئولان در دوره ای که در شورا مشغول خدمت بودم نامه نگاری کردم اما کوچکترین اهمیتی به این درخواست ها داده نشد.”
او گفت: “شناسایی کردن مردم بدون شناسنامه در استان وظیفه مسئولان است. مردم زیردان تا چند ماه پیش شناسنامه نداشتند و به تازگی برای آنها شناسنامه صادر می شود. متاسفانه افراد بدون هویت هیچ شغل و کاری نمی توانند داشته باشند و با فقر و نداری زندگی می کنند. عده ای به دلیل همین مشکلات گرفتار قاچاق مواد مخدر و عده ای برای صیادی به دریا می روند و زنان این خانواده ها با سوزن دوزی و کارهای دستی روزگار می گذرانند.”
رئیس سابق شورای شهر نیکشهر اضافه کرد: “آمار بی سوادی در بین افراد بدون شناسنامه بالا است چرا که کودکان بدون شناسنامه نمی توانند تحصیل کنند و مجبورند کارگری کنند. این افراد آنقدر ناامید هستند که می گویند حتی اگر به ما شناسنامه هم بدهند هیچ انگیزه ای برای باسواد شدن نداریم زیرا سواد هیچ دردی از درهای بی شمار ما را دوا نمی کند. هنوز بسیاری از شهرهای استان سیستان و بلوچستان مردم برای شناسنامه دار شدن بلاتکلیف مانده اند.”
او در بخش دیگری از صحبت های خود به وضعیت بی آبی در جنوب استان سیستان و بلوچستان نیز اشاره کرد و گفت: “مردم استان و بخصوص جنوب استان سیستان و بلوچستان از وضعیت بی آبی رنج می‌برند و به صورت سقایی به آنها آبرسانی می‌شود. در حوزه دشتیاری هم مردم از بی آبی بیشتری رنج می برند بیش از یک هزار خانوار در این منطقه از داشتن آب شرب محرومند.”
بلوچ زهی در پایان افزود: “مسئولان شعارها را کنار گذاشته و به مشکلات مردم سیستان و بلوچستان رسیدگی کنند .بیخودی پروژه‌ها را برای افتتاح کلنگ نزنند بلکه برای ساختن و عمل به وعده‌هایشان بیل به دست بگیرند. اگر به فکر مشکلات مردم هستند با احساسات مردم بازی نکنند و با وعده‌های توخالی آنها را امیدوار نکنند.”
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »