بنياد مسيحي ايرانيان
new

انفجار یک مخزن و تداوم آتش‌سوزی در پالایشگاه تهران

نبرد آتش‌نشانان پس از ساعت‌ها عملیات اطفاء حریق در پالایشگاه تهران همچنان ادامه دارد. صبح روز پنجشنبه آتش‌سوزی در این پالایشگاه که به نظر می‌رسید رو به خاموشی است، در پی شعله‌ور شدن یکی از مخزن‌ها بار دیگر شدت گرفت.
حریق مهیبی که روز چهارشنبه ۱۲ خرداد (۲ ژوئن) در پالایشگاه تهران روی داده بود، همچنان ادامه دارد.
به گزارش خبرگزاری ایسنا صبح روز پنجشنبه آتش در پالایشگاه دوباره شعله‌ور شده و از سراسر تهران می‌توان دود غلیظی دید.
گفته می‌شود که انفجار یکی از مخزن‌های حاوی ضایعات نفتی پالایشگاه و جاری شدن این ضایعات باعث گسترش دامنه آتش شده است.
بنا بر اظهارات مقامات پالایشگاه از آنجایی که قسمت‌های انتهایی مخزن فراورده‌های نفتی سنگین‌تری دارد، دود آن غلیظ‌تر است.
ایسنا به نقل از مدیرعامل شرکت پالایش نفت تهران نوشته است، حادثه چهارشنبه شب مربوط به یک مخزن ۲۰ هزار بشکه‌ای ضایعات نفتی بوده و “برای اطفاء کامل حریق باید مواد باقیمانده در مخزن به طور کامل بسوزد”.
مقامات پالایشگاه تهران پیش از شعله‌ور شدن دوباره آتش از مهار آتش‌سوزی و نبود خطر کمبود سوخت سخن گفته بودند.
ایسنا به نقل از شاکر خفایی، سخنگوی پالایشگاه نفت تهران گزارش داده بود که شایعه‌های مربوط به کمبود بنزین در تهران صحت ندارند. بنا بر اظهارات او حادثه آتش‌سوزی “مربوط به مخزن گازوئیل بوده و در مخزن‌های پالایشگاه تهران بنزین کافی موجود است”.
خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی، ایرنا نیز روز پنجشنبه ۱۳ خرداد با استناد به گفته‌های خفایی گزارش داد، “راه‌های ورودی به پالایشگاه به دلایل امنیتی بسته و خط تولید پالایشگاه نیز به‌طور موقت تعطیل شده تا پس از اطفاء کامل دوباره در مدار قرار گیرد”.
گمانه‌زنی‌ها در مورد علت این حادثه همچنان ادامه دارد. منصور درجاتی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران روز گذشته (چهارشنبه ۱۲ خرداد) گفت که “علت حادثه نشتی لوله‌ها بوده است”.
به گزارش ایرنا مسئولان مربوطه “احتمال عمل خرابکارانه را در این حادثه رد و همچنین تاکید کردند که این حادثه عمدی و امنیتی نبوده و علت اصلی آن در دست بررسی است که به محض نظر کارشناسی به اطلاع مردم خواهد رسید”.
شرکت پالایش نفت تهران با ظرفیت پالایش ۲۵۰ هزار بشکه در روز حدود ۱۷ تا ۲۰ درصد انرژی ایران را تولید می‌کند. پالایشگاه مزبور در سال ۱۳۴۷ راه‌اندازی شده و در حال حاضر دو پالایشگاه جنوبی و شمالی را در بر می‌گیرد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »