بنياد مسيحي ايرانيان
new

انتقاد شدید گزارشگران بدون مرز از آزار روزنامه‌نگاران ایران در آستانه انتخابات

به گفته گزارشگران بدون مرز جمهوری اسلامی در یک ماه اخیر فشارهای فزایند‌ه‌ای بر رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران وارد کرده است. هدف این اقدام، جلوگیری از انتشار گزارش‌های مستقل در باره «مضحکه انتخابات» عنوان شده است.
سازمان گزارشگران بدون مرز در بیانیه‌ای که روز پنجشنبه، ۱۷ ژوئن (۲۷ خرداد) منتشر شد، «تاکتیک‌های رژیم برای جلوگیری از گزارش‌های مستقل از طریق سانسور و تهدید روزنامه نگاران» را شدیداً محکوم کرد.
کریستیان میر، رئیس این سازمان صنفی ضمن تاکید بر این که صحت انتخابات فقط با دخالت رسانه‌های مستقل قابل سنجش است نوشت، شهروندان باید بتوانند آزادانه و از منابع گوناگون اطلاعات کسب کنند، اما «رژیم ایران هرگز علاقه‌ای به این موضوع نشان نداده است.»
میر تصریح کرد، نظام اسلامی «برعکس عمل می‌کند و از پیش به اذیت و آزار اهالی رسانه رومی‌آورد تا از این طریق جلوی گزارش‌های انتقادی درباره این مضحکه انتخاباتی را بگیرد».
۴۲ مورد احضار روزنامه‌نگاران
در بیانیه گزارشگران بدون مرز آمده است، از روز ۲۶ ادیبهشت، یعنی یک روز پس از پایان مهلت ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری تا کنون ۴۲ مورد احضار اهالی رسانه به دادگاه یا دستگاه‌های اطلاعاتی ثبت شده است.
در این راستا از احضار مجدد سهیل اعرابی به دادگاه اشاره شده است، بلاگر منتقدی که از سال ۱۳۹۲ تاکنون در زندان است. این سازمان صنفی، فشار فزاینده بر روزنامه‌نگاران زندانی را به عنوان وسیله‌ای برای ایجاد ترس در میان اهالی رسانه ارزیابی کرده است.
گزارشگران بدون مرز در ادامه به فشار بر بستگان همکاران رسانه‌های فارسی‌زبان خارج کشور و ضبظ دارایی آنها در ایران، وضع قانون جدیدی مبنی بر ممنوعیت ورود گزارشگران آمریکایی و بریتانیایی به ایران و جلوگیری از پخش گزارش‌های آنها در داخل کشور، قطع اینترنت در شرایط حساس از جمله هنگام اعتراضات سراسری ۹۸ و محاکمه و محکومیت روزنامه‌نگاران و بلاگرها به دلیل خبررسانی در باره بحران کرونا در ایران اشاره کرده است.
«تنها رژیمی که یک روزنامه‌نگار را اعدام کرده است»
در بیانیه گزارشگران بدون مرز از اعدام روح‌الله زم که به دلیل افشاگری‌های رسانه‌ایش در بحبوبه اعتراضات سراسری محبوبیت ویژه‌ای یافته بود، به عنوان نخستین اعدام دولتی یک روزنامه‌نگار در تاریخ نام برده شده است.
در پایان بیانیه، از آزادی هنگامه شهیدی که به دلیل اطلاع‌رسانی در وبلاگش به ۱۲ سال زندان محکوم شده بود، به عنوان کورسویی در تاریکی یاد شده است.
گزارشگران بدون مرز سالانه آزادی رسانه‌ها در همه کشورها را رصد و رده‌بندی می‌کند. در تازه‌ترین فهرست که شامل ۱۸۰ کشور است، جمهوری اسلامی در رده ۱۷۴ قرار گرفته است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »