بنياد مسيحي ايرانيان
new

انتصابات ۱۴۰۰؛ واکنش‌ها به “خط‌ قرمز” دادستان تهران

دادستان تهران به نامزدها در انتصابات ۱۴۰۰ هشدار داده که در کارزار تبلیغاتی خود از “خطوط قرمز نظام” عبور نکنند. فرمانده ناجا نیز از “برخورد” با کسانی سخن گفته بود که دیگران را به عدم شرکت در انتخابات تشویق می‌کنند.
تا انتصابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ کمتر از سه هفته فرصت باقی است؛ انتخاباتی که پس از حذف شماری از چهره‌های سیاسی و شناخته شده جنجال‌برانگیز شده است.
حال دادستان تهران به نامزدها هشدار داده و فرمانده ناجا به تحریم‌کنندگان انتخابات. هر دو هم گفته‌اند که در صورت لزوم با آنها “برخورد” می‌شود.
علی القاصی مهر، دادستان تهران در “جلسه هماهنگی ارتقای سطح عملکرد دستگاه‌های قضایی و امنیتی در انتخابات پیش‌رو” به کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری هشدار داده است.
او گفته است: «نامزدها در تبلیغات و سخنرانی‌ها از خطوط قرمز نظام عبور نکنند.» دادستان تهران از کاندیداها خواسته است “منافع ملی را در کارزار تبلیغاتی و سخنرانی‌ها خود بر مصالح شخصی و حزبی ارجح بشمارند”.
القاصی مهر در ادامه تاکید کرده است: «در صورت عبور از خطوط قرمز نظام، وفق موازین قانونی قاطعانه و بدون در نظر گرفتن موقعیت و جایگاه با آن‌ها برخورد می‌شود.»
در همین ارتباط محسن مهرعلیزاده، یکی از کاندیداهای انتصابات ریاست جمهوری با انتشار یک پست توییتری به هشدار دادستان تهران واکنش نشان داده و نوشته است: «چگونه به خود اجازه می‌دهند برای نامزدهای ریاست‌جمهوری خط و نشان کشیده و خط قرمز تعریف کنند؟»
واکنش به اظهارات فرمانده ناجا
از سوی دیگر، اظهارات حسین اشتری، فرمانده ناجا نیز با واکنش‌هایی روبه‌رو شده است. فرمانده نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی افرادی را که دیگران را به عدم شرکت در انتصابات تشویق کرده‌اند، تهدید کرده بود. اشتری گفته بود با آنان “برخورد خواهد شد”.
کامبیز نوروزی، حقوق‌دان در همین رابطه یادداشتی تحت عنوان “انتصابات و برخورد از نوع چندم” برای روزنامه شرق نوشته است.
نوروزی این گفته فرمانده نیروی انتظامی را که “با کسانی که مردم را به عدم شرکت در انتخابات دعوت کنند، برخورد می‌شود، پرسش‌برانگیز دانسته است.
او گفته است: «اولین سؤال این است که کلمه “برخورد خواهد شد” یعنی چه؟ این برخورد چیست؟ دوم اینکه چه فرد یا سازمانی این برخورد را خواهد کرد؟ سوم اینکه مستند قانونی این برخورد چیست؟»
نوروزی تاکید کرده است که در قوانین جمهوری اسلامی ایران نیز برای دعوت به شرکت یا عدم شرکت در انتخابات هیچ جرمی پیش‌بینی نشده و چنین اظهاراتی از منظر قانونی غیرقابل دفاع هستند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »