بنياد مسيحي ايرانيان
new

امید بایدن به خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تا پایان اوت

جو بایدن هنوز امید خود به خروج به موقع نیروهای آمریکایی و همکاران محلی این کشور از افغانستان را از دست نداده است. اتحادیه اروپا و بریتانیا با توجه به هرج‌ومرج حاکم بر فرودگاه کابل اجرای چنین برنامه‌ای را ممکن نمی‌دانند.
جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی خود در کاخ سفید از تلاش این کشور برای خروج نیروهای خود از افغانستان تا روز ۳۱ ماه اوت (نهم شهریور) سخن گفته است.
رئیس جمهور آمریکا از افزایش خطر تهدید جانی این افراد از سوی طالبان سخن گفته و بر الزام انتقال هر چه سریع‌تر آنها به مناطق امن تاکید ورزیده است.
بایدن در ماه آوریل اعلام کرده بود که این کشور تا پایان ماه اوت همه نیروهای خود را از افغانستان خارج خواهد کرد. حال آنکه، در پی هرج‌ومرج حاکم بر فرودگاه کابل و قدرت‌گیری سریع طالبان در افغانستان تردیدهایی درباره اجرای طبق برنامه این سیاست پدید آمده است.
به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید
خبرگزاری فرانسه روز دوشنبه ۲۳ اوت (اول شهریور) با انتشار گزارشی از واشنگتن به سخنان بایدن در کاخ سفید پرداخته است. خروج شتابزده نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان و همچنین تصاویری که از اوضاع فرودگاه کابل منتشر شده، انتقادهای زیادی را متوجه بایدن و عملکرد دولت او در قبال افغانستان کرده است.
بایدن در سخنرانی خود البته احتمال تمدید مهلت خروج نیروهای نظامی و دیپلمات‌های آمریکایی از افغانستان را منتفی ندانسته است.
حدود ۴۰ هزار نفر در انتظار انتقال
آمریکا تا روز یکشنبه حدود ۳۰ هزار نفر از شهروندان خود، همکاران محلی این کشور در افغانستان و شهروندان دیگر کشورهای غربی را از افغانستان خارج کرده است.
این در حالی است که بر اساس اطلاعاتی که از سوی مسئولان آمریکایی اعلام شده موضوع بر سر انتقال ۱۵ هزار شهروند آمریکایی و ۵۰ تا ۶۰ هزار همکار محلی آمریکا در افغانستان در همراهی با خانواده‌های‌شان است.
اتحادیه اروپا و بریتانیا با اشاره به اوضاع نابسامان و آشفته حاکم بر فرودگاه کابل انتقال ۴۰ هزار نفر دیگر ظرف هفته پیش‌رو را ناممکن می‌دانند.
بایدن در سخنرانی خود به تصاویر هولناک فرودگاه کابل اشاره کرده و مدعی شده که اجرای این عملیات و انتقال این افراد به نقاط امن بدون “درد و قربانی و تصاویر دردناکی که شاهد آن بوده‌ایم، ممکن نیست.”
دولت آمریکا شش شرکت هواپیمایی آمریکا را موظف به مشارکت در انتقال نیروها کرده است. بر اساس اطلاعات منتشر شده ۱۸ فروند هواپیمای مسافربری در این عملیات شرکت دارند.
این در حالی است که هواپیماهای غیر نظامی امکان فرود در فرودگاه کابل را ندارند و وظیفه آن‌ها انتقال شهروندان آمریکایی و همکاران محلی این کشور از کشورهای همسایه به نقاط امن است.
وظیفه اصلی انتقال نیروها از فرودگاه کابل به پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه و از جمله به قطر برعهده هواپیماهای نظامی این کشور است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »