بنياد مسيحي ايرانيان
new

امام جمعه اصفهان: زنان در خارج به دلیل عادت ماهیانه نمی‌توانند خلبان شوند

«یوسف طباطبایی‌نژاد»، نماینده ولی فقیه در استان اصفهان در یک جلسه گفته است: «در خارج از کشور عقل‌شان می‌رسد و کار را دست زن نمی‌دهند!»
او خلبانی را مثال زده و گفته است در خارج، زنان به دلیل «عادت ماهیانه» (پریود) نمی‌توانند این شغل را انتخاب کنند.
بر اساس فایل صوتی که به «ایران‌وایر» رسیده است، این سخنان روز هفتم مرداد ۱۳۹۸ در مراسم معرفی رییس جدید «شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان اصفهان» ایراد شده‌ اما هیچ‌کدام از رسانه‌های داخلی این بخش از سخنان نماینده ولی‌فقیه را منتشر نکرده‌اند.
یوسف طباطبایی‌نژاد که رسانه‌های داخلی با عنوان «آیت‌الله» از او یاد می‌کنند، در این مراسم گفته بود به جای بودجه برای سفر مسوولان به خارج، باید بودجه‌هایی به مساجد و امور تبلیغات اسلامی اختصاص یابد: «بعضی مواقع سفرها هم هست که ضرورت دارند، مسوولین باید بروند و هشیار باشند و یاد بگیرند. [اما] یاد بگیرند و بیایند افتخار بکنند که یک خانمی می‌تواند هواپیما براند و یا خانمی پشت ماشین تریلی نشسته است. آیا این افتخار است واقعا؟ همین‌جاها می‌روند یاد می‌گیرند.»
او سپس مدعی شد که در خارج از کشور زنان نمی‌توانند خلبان شوند: «آن‌جا این‌طور نیستند واقعا. ما بی‌خود این کارها را می‌کنیم. آن‌ها هم این کارها را نمی‌کنند. اصلا کارها را دست زن نمی‌دهند که! زن در هواپیما یک دفعه عادت زنانگی‌اش، معذرت می‌خواهم، یک جوری می‌شود و ول می‌کند هواپیما را! مریض می‌شوند. مگر می‌شود این‌جوری؟ نمی‌کنند این‌ها. آن‌ها عقل‌شان می‌رسد! آن وقت ما در تلویزیون [و] جاهای دیگر پز می‌دهیم که به این‌جاها رسیده‌ایم. منظورم این است که در آن سفرها و آن کارها گاهی [بودجه] داریم ولی در کارهای فرهنگی [بودجه برای تبلیغات اسلامی] نداریم.»
این نخستین بار نیست که طباطبایی‌نژاد در مخالفت با حضور زنان در جامعه سخن می‌گوید. سخنان او در مورد دوچرخه سواری زنان و ورود آن‌ها به مشاغل مختلف، انتقادهای زیادی از سوی فعالان زنان در پی داشته است.
امام جمعه اصفهان هم‌چنین متهم است که با سخنانش، اسیدپاشی به صورت زنان را تشویق کرده است. او گفته بود: «مساله حجاب دیگر از حد تذکر گذشته است و برای مقابله با بدحجابی باید چوب ‌تر را بالا برد و از نیروی قهریه استفاده کرد.»
طباطبایی‌نژاد یک سال پس از حادثه اسیدپاشی به زنان در اصفهان، یاد نگرفتن «شوهرداری» را عامل مهم افزایش آمار طلاق در کشور دانسته بود: «یکی از دیگر علل طلاق این است که مادرها به دختران خود شوهرداری آموزش نمی‌دهند. هستند دخترانی که در سطوح بالا تحصیل می‌کنند اما پس از ازدواج، نه یک دکمه بلدند بدوزند و نه یک غذای ساده بپزند و ساده‌ترین کارهای خانه را بلد نیستند. مادران باید به این فکر باشند که زن تربیت کنند؛ همسر و مادر تربیت کنند. داشتن مدارک تحصیلی اصلا ربطی به زندگی و اداره زندگی توسط یک زن ندارد.»
به فاصله کمی بعد از این سخنان، گروه شبه‌نظامی «انصار حزب‌الله» که از هواداران سرسخت رهبر جمهوری اسلامی است، اعلام کرد چهار هزار نفر را برای مقابله با «بدحجابی» به خیابان‌ها فرستاده است.
امام جمعه اصفهان سال گذشته هم گفته بود فعالیت زنان در مغازه‌ها، ادارات و شرکت‌ها باید ممنوع شود و تحصیل دختران در رشته‌های صنعت و معدن برخلاف دستور اسلام است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »