بنياد مسيحي ايرانيان
new

افغانستان در آستانه فاجعه انسانی، درخواست تشکیل جلسه شورای امنیت

به گفته یک مقام سازمان ملل افغانستان در آستانه یک فاجعه انسانی است. عبدالله عبدالله از شورای امنیت تقاضای تشکیل جلسه فوری کرده و اشرف غنی هم درخواست غیرمستقیم طالبان برای کناره‌گیری‌اش را رد کرده است.
با تصرف شهرهای مهم قندهار و هرات توسط طالبان، وضعیت در این کشور جنگ‌زده هرروز بدتر می‌شود. یک سخنگوی دفتر پناهندگان سازمان ملل روز جمعه ۱۳ اوت در ژنو به خبرگزاری آلمان گفت: «ما در آستانه یک فاجعه انسانی هستیم.»
به گفته این مقام سازمان ملل، بیش از همه کودکان و زنان از دست طالبان در حال فرار هستند.
یک سخنگوی برنامه غذایی سازمان ملل نیز گفته حدود یک سوم جمعیت افغانستان دیگر امنیت غذایی ندارند. دو میلیون کودک نیز محتاج کمک‌های غذایی هستند. او گفته است: «ترس ما این است که وضع از این هم بدتر شود.»
وضعیت هرروز در افغانستان غیرقابل‌پیش‌بینی‌تر می‌شود. با توجه به تشدید درگیری‌ها پول بسیار کمی برای کمک‌رسانی در اختیار است. تا پایان سال جاری میلادی بیش از ۲۰۰ میلیون دلار مورد نیاز خواهد بود.
درخواست تشکیل جلسه شورای امنیت
همزمان با بدتر شدن وضعیت افغانستان و تصرف شهرهای مهم این کشور توسط طالبان، عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه‌ ملی افغانستان خواستار برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد وضعیت کنونی افغانستان شده است.
خبرگزاری آناتولی به نقل از دفتر مطبوعاتی شورای عالی مصالحه ملی افغانستان روز ۱۲ اوت گزارش داد که عبدالله در نشست مربوط به افغانستان سخنرانی کرده و گفته است: «در نتیجه حملات اخیر طالبان هزاران نفر کشته و زخمی و صدها هزار تن دیگر نیز آواره شدند. زمان آن رسیده که شورای امنیت سازمان ملل با برگزاری نشست اضطراری بحران افغانستان را مورد بحث و بررسی قرار دهد.»
عبدالله گفته دستاوردهای ملت افغانستان در معرض تهدید قرار دارد و وضعیت کشور بحرانی است.
اشرف غنی: جانشینم را مردم افغانستان تعیین می‌کنند
اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان روز پنج‌شنبه ۱۲ اوت به مناسبت روز جوانان در ارگ کابل سخنرانی کرد و گفت زمانی از قدرت کنار خواهد رفت که مردم افغانستان جانشین او را تعیین کنند.
اشاره غنی به سخنان عمران خان نخست وزیر پاکستان است که روز قبل از آن در یک گفت و گوی آنلاین گفته بود طالبان خواهان کناره‌گیری اشرف غنی از ریاست جمهوری هستند.
او که ظاهرا نقش میانجی بین دولت افغانستان و گروه طالبان را بر عهده دارد گفته بود: «شرط آن‌ها [طالبان] این است که تا هنگامی که اشرف غنی در قدرت است با حکومت افغانستان گفتگو نخواهند کرد.»
اشرف غنی در ادامه صحبت‌هایش گفت: «برخی‌ها می‌گویند به خصوص همسایۀ ما که اگر اشرف غنی نباشد و یا چوکی را رها کند، همه چیز درست می‌شود و صلح می‌آید. سؤال من و میلیون‌ها افغان این است که جانشین من کی خواهد بود و چگونه تعیین می‌شود؟ مردم افغانستان هر روز بخواهند جانشین من را تعیین کنند به سر چشم، اما این حق را به کسی دیگر نمی‌دهیم که زعیم ملی افغانستان را تعیین کند.»
پیشنهاد استعفای خلیل‌زاد
نماینده جمهوری‌خواه کنگره آمریکا پیشنهاد استعفای سلمای خلیل‌زاد، نماینده ویژه این کشور در امور افغانستان را داده است.
مایک والتز در گفت و گو با بخش دری صدای آمریکا گفته است: «من فکر می‌کنم خلیلزاد باید استعفا بدهد. استراتژی او به طور واضح برای مذاکرات ناکام ماند… طالبان هرگز علاقمند به صلح نبودند.»
سلمای خلیل‌ زاد هم‌اکنون در دوحه پایتخت قطر مشغول مذاکره با طالبان است.
این قانونگذار آمریکایی طالبان را یک گروه “ولگرد” دانست که تنها به دنبال قدرت است و به گفته او “هیچوقت در مذاکرات جدی نبوده است”. به گفته والتز، برخی در واشنگتن و در جامعه بین‌المللی سعی کردند مردم را قانع کنند که طالبان تغییر کرده است در حالی که چنین نیست.
نماینده کنگره آمریکا همچنین خواهان تحریم طالبان و مقام‌های ارتش پاکستان که از طالبان حمایت می‌کنند، شد. او سیاست پاکستان در قبال طالبان را “سیاستی دوگانه” نامید.
مایک والتز همچنین تصمیم جو بایدن مبنی بر خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان را مورد انتقاد قرار داد و گفت رییس جمهوری می‌تواند همین حالا هم استراتژی خود در قبال افغانستان را تغییر دهد.
طبق توافقی که دولت ترامپ با طالبان کرده بود، قرار بود نیروهای آمریکایی تا ماه مه از افغانستان خارج شوند. بایدن ابتدا این مهلت را ۱۱ سپتامبر و هم‌زمان با بیستمین سال ورود این نیروها به افغانستان اعلام کرد اما با تشدید حملات طالبان این نیروها زودتر از موعد به طور کامل از افغانستان خارج شدند.
سایر کشورهای عضو ناتو از جمله آلمان نیز هم‌زمان با آمریکا نیروهایشان را از افغانستان خارج کردند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »