بنياد مسيحي ايرانيان
new

افزایش نسبی واکسیناسیون در ایران با ورود محموله جدید واکسن

روند واکسیناسیون در ایران که به دلیل کمبود واکسن کند شده بود با ورود محموله‌های جدید دوباره رو به افزایش گذاشته است. گزارش مراکز علمی نشان می‌دهد واکسیناسیون شهروندان در کاهش موارد مرگ بر اثر کرونا نقشی تعیین‌کننده دارد.
بر پایه آمار وزارت بهداشت در ۲۴ ساعت منتهی به ظهر شنبه ۱۳ شهریور اندکی بیش از ۱۳۸ هزار دوز واکسن کرونا در ایران تزریق شد که کمترین میزان در چهل روز گذشته بود.
از اواخر مرداد ماه که ورود واکسن به ایران به نسبت ماه‌های قبل افزایش یافت روند واکسیناسیون نیز شتاب گرفت و به تزریق ۷۰۰ هزار دوز در روز نیز رسید.
مسئولان تعلل در واردات واکسن به ایران
آذر منصوری، فعال سیاسی اصلاح‌طلب روز شنبه در یک پیام توئیتری با انتشار تصویری از کارت واکسیناسیون خود و عبارت “واکسن نداریم” به کنایه نوشت: «برسد به دست همه کسانی که مانع واردات به موقع واکسن به ایران شدند.»
تعلل در وارد کردن واکسن کرونا پیامد فرمان ۱۹ دی ماه رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای است که در یک سخنرانی عمومی اثر بخشی واکسن‌های ساخت آمریکا و بریتانیا را زیر سوال برد و ورود آنها به ایران را ممنوع اعلام کرد.
خامنه‌ای و تبلیغ واکسن ناکام برکت
ظاهرا یکی از انگیزه‌های خامنه‌ای در صدور این فرمان حمایت از واکسن ایرانی برکت بوده که در یکی از شرکت‌های زیر مجموعه “ستاد اجرایی فرمان امام”، از نهادهای تحت نظر او تولید می‌شود. خامنه‌ای برای تبلیغ این واکسن حتی به اجرای نمایش دریافت آن مقابل دوربین تلویزیون هم اقدام کرد.
گروه دارویی برکت تاکنون و به رغم دریافت بودجه‌های کلان موفق نشده وعده‌های خود برای تولید میلیون‌ها دوز واکسن را عملی کند. این مسئله باعث شده که مسئولان ارشد حکومت، از جمله ابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم بر ضرورت واردات واکسن تاکید کنند و وعده “تسریع واردات” را بدهند.
خبرگزاری دولتی ایرنا ۱۴ شهریور از قول محمد کریمیان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام نوشت در این استان ۹۸ درصد موارد فوت بر اثر ابتلا به بیماری کووید۱۹ شامل کسانی می‌شود که به طور کامل واکسینه نشده بوده‌اند.
تاثیر تعیین‌کننده واکسن در پیشگیری از ابتلا و مرگ
چنین گزارش‌هایی، با تفاوت‌های اندک از سوی مراکز علمی دیگر ایران نیز منتشر شده است. معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در گزارشی که ۱۳ شهریور منتشر شد اعلام کرد اثربخشی واکسن در پیشگیری از بستری ناشی از ابتلا به کووید۱۹ معادل ۸۹ درصد است.
با آشکار شدن بیش از پیش تاثیر واکسیناسیون عمومی بر کاهش موارد ابتلای شدید و مرگ در ارتباط با بیماری کووید۱۹ اعتراض‌ها به نقش خامنه‌ای و فرمان ممنوعیت واردات واکسن‌ او در قربانی شدن هزاران ایرانی مدام رو به افزایش است.
به تازگی ۵۷۵ فعال مدنی، سیاسی و صنفی ایران در بیانیه‌ای مهم‌ترین علت افزایش موارد شدید ابتلا و مرگ بر اثر کرونا را ادعای نادرست درباره توان تولید داخلی واکسن و ممنوعیت واردات “واکسن آمریکایی و انگلیسی” از سوی خامنه‌ای عنوان کردند.
افزایش شدید واردات واکسن با وجود ادامه تحریم‌ها
با افزایش فشارها و انتقادها، کارگزاران حکومت و حامیان خامنه‌ای می‌کوشند تعلل در واردات واکسن را به تحریم‌های آمریکا نسبت دهند اما تحولات ماه‌های گذشته در این زمینه این ادعا را تائید نمی‌کنند.
واردات واکسن کرونا به ایران میانه بهمن ماه با تعداد محدودی واکسن روسی “اسپوتنیک وی” آغاز شد و با واکسن چینی سینوفارم ادامه یافت.
در شش ماه نخست پس از آغاز واردات کمتر از ۱۰ میلیون دوز واکسن وارد ایران شد. این تعداد در یک ماه و نیم گذشته و با وجود ادامه تحریم‌های آمریکا بیش از سه برابر بوده است.
تا ۱۴ شهریور در مجموع ۴۰ میلیون و ۲۹۱ هزار دوز واکسن وارد ایران شده است. سینوفارم با ۳۱ میلیون و ۶۴۴ دوز در صدر این جدول قرار دارد و پس از آن واکسن آسترازنکا قرار دارد که هفت میلیون و ۴۷۷ هزار دوز آن وارد ایران شده است. روسیه تا کنون اندکی بیش از یک میلیون واکسن اسپوتنیک به ایران فروخته است.
وزارت بهداشت می‌گوید تا ۱۴ شهریور در مجموع حدود ۲۹ میلیون و ۱۵۲ هزار دوز واکسن در ایران تزریق شده و نزدیک به ۹ میلیون و ۶۸۵ هزار نفر به طور کامل واکسینه شده‌اند.
در شش ماه نخست پس از آغاز واکسیناسیون در ایران تعداد دوزهای تزریق شده در روز به طور میانگین به ۵۰ هزار نمی‌رسید. این مسئله آشکار می‌کند که جلوگیری از ورود واکسن به ایران چه نقش مهلکی در قربانی شدن هزاران ایرانی و تکمیل شدن ظرفیت بسیاری از بیمارستان‌ها دارد.
مطابق آمار رسمی وزارت بهداشت در شبانه‌روز گذشته ۶۹۱ نفر از مبتلایان به بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند و تعداد قربانیان کرونا در ایران به ۱۱۰ هزار و ۶۷۴ نفر رسید.
بسیاری از کارشناسان، حتی مقام‌های ارشد وزارت بهداشت و کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا معتقدند تعداد واقعی قربانیان کرونا دو و نیم تا سه برابر آمار رسمی است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »