بنياد مسيحي ايرانيان
new

افزایش شدید بهای برق و گاز در اروپا

بهای انرژی، از جمله برق و گاز طی ماه‌های اخیر در کشورهای اروپایی به شدت افزایش یافته و پیش بینی می شود که با شروع فصل زمستان بهای آن افزایش بیشتری پیدا کند.
به گزارش رویترز در سال جاری میلادی به دلیل کاهش ذخایر در اروپا، افزایش تقاضا در آسیا و مالیات مربوط به انتشار دی اکسید کربن، شاخص بهای گاز در اروپا حدود ۲۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است.
همزمان با روند احیای اقتصادی پس از بحران کرونا حکومت‌های کشورهای اروپایی تحت فشار قرار گرفته اند تا افزایش بی‌سابقه بهای انرژی را که به شدت به مردم عادی و موسسات اقتصادی کوچک لطمه خواهد زد، کنترل کنند.
بریتانیا
وزیر انرژی بریتانیا روز چهارشنبه گفت دولت طرح اعطای وام به شرکت‌های انرژی برای پذیرش مشتریان شرکت‌های ورشکسته را در دست بررسی دارد.
وزیر اقتصاد بریتانیا نیز روز پنجشنبه گفت تحت تاثیر افزایش ناگهانی بهای گاز تعداد زیادی از شرکت‌های انرژی ورشکست خواهند شد و این صنعت باید خود را برای یک دوران بسیار دشوار آماده کند.
نهاد ناظر بر بهای انرژی در بریتانیا براساس میانگین بهای گاز در نیمه اول سال جاری سقف افزایش قیمت در ماههای آینده را حدود ۱۳ درصد اعلام کرده است.
اتحادیه اروپا
کمیسیون اروپا روز چهارشنبه ۳۱ شهریور اعلام کرد که بدون نقض قوانین اتحادیه اروپا در عرصه انرژی برای مقابله با افزایش شدید بهای برق و گاز مقررات جدیدی را تدوین و در اختیار کشورهای عضو قرار می‌دهد.
این مقررات میدان مانور دولت‌های عضو اتحادیه را در زمینه هایی نظیر کاهش مالیات افزوده بر بهای انرژی و یا پرداخت یارانه‌ ای مستقیم به خانواده‌های کم درآمد افزایش می‌دهد.
تعدادی از اعضای پارلمان اروپا از کمیسیون خواسته اند نقش شرکت روسی «گاز پروم» در بوجود آمدن این بحران را بررسی کند. آنها به عملکرد این شرکت روسی در دستکاری بهای انرژی در اروپا مظنون هستند.
«گاز پروم» در واکنش به این ادعا اعلام کرد که تمام قراردادهای این شرکت در چارچوب مقررات اتحادیه اروپاست.
فرانسه
دولت فرانسه روز ۲۴ شهریور اعلام کرد که به حدود ۵.۸ میلیون خانواده که یارانه انرژی دریافت می کنند صد یورو اضافی پرداخت خواهد کرد.
آلمان
داده‌های جدید نشان می دهند که قبض گاز حداقل ۳۱۰ هزار خانواده در آلمان حدود ۱۱.۵ درصد افزایش خواهد یافت و کارشناسان هشدار می دهند که به دلیل افزایش بهای گاز تعدادی از شرکت‌های انرژی ورشکسته خواهند شد.
یک سخنگوی وزارت اقتصاد آلمان روز چهارشنبه ۳۱ شهریورگفت درحال حاضر دخالت دولت در این زمینه ضروری نیست. در آلمان سقفی برای بهای انرژی تعیین نمی شود و حدود ۴۱ میلیون خانواده آلمانی انرژی خود را از بازار متنوعی خریداری می کنند که با هدف تشویق رقابت و جلوگیری از انحصار سازماندهی شده است.
اسپانیا
دولت اسپانیا روز دوشنبه ۲۹ شهریور از اتحادیه اروپا خواست راهنما و دستورالعمل‌های جدیدی برای مهار افزایش قیمت انرژی تنظیم کند و پیشنهاد داد که کشورهای عضو برای کاستن از پیامدهای این بحران در سالهای آینده دخایر بزرگتری برای انبار کردن گاز بسازند.
وزرای اقتصاد و انرژی اسپانیا در نامه‌ ای که برای کمیسیون اروپا ارسال شد گفتند:«ما در اسرع وقت به مقررات و سیاست‌های جدیدی در زمینه مقابله با افزایش بهای انرژی در سراسر اتحادیه اروپا نیاز داریم.» بخشی از پیشنهاد دولت اسپانیا تشکیل یک نهاد و مکانیسم مشترک اروپایی برای خرید گاز است.
دولت اسپانیا هفته گذشته با تصویب قانون جدیدی اعلام کرد که حدود ۲.۶ میلیارد یورو از سود فوق العاده شرکت هایی انرژی در ماه‌های اخیر را ضبط و این مبلغ را به کاهش قبض مصرف کنندگان اختصاص خواهد داد.
پرتغال
وزیر محیط زیست پرتغال روز سه شنبه ۳۰ شهریور اعلام کرد که طبق مقررات کنترل بازار انرژی در این کشور بهای برق در طول سال جاری ثابت خواهد ماند.
یونان
دولت یونان روز ۲۲ شهریور اعلام کرد که به اکثر خانواده‌ها تا پایان سال جاری میلادی یارانه انرژی پرداخت می‌کند. اجزا اصلی این یارانه‌ها پرداخت ۹ یورو برای هر ۳۰۰ کیلووات در ماه، پرداخت یک مورد یارانه بیشتر به خانواده‌های کم درآمد و دادن تخفیف بیشتر از سوی شرکت دولتی است که بزرگترین فروشنده انرژی در کشور است.
ایتالیا
دولت ایتالیا نیز اقدامات موقتی برای مقابله با پیامدهای افزایش بهای انرژی در ماه‌های آینده را اعلام کرده و وزیر انرژی این کشور روز ۲۵ شهریور گفت علاوه بر این اقدامات که حدود ۳ میلیارد یورو بودجه به آن اختصاص داده شده دولت مشغول بررسی راه حل‌های طولانی مدت است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »