بنياد مسيحي ايرانيان
new

افزایش احتمال وجود «اختلال ژنتیکی» در توله‌های یوزپلنگ ایرانی .

یک دامپزشک متخصص با توجه به تلف شدن یکی از توله‌ یوزپلنگ‌های تازه‌متولد شده «ایران» درباره اختلال ژنتیکی در این گونه هشدار داد.
بهرنگ اکرامی، دامپزشک متخصص مامایی، روز شنبه، ۱۷ اردیبهشت، به خبرگزاری ایسنا گفت که اختلالات ژنتیکی در گربه ‌سانان بر اثر همخونی افزایش می‌یابد و این احتمال با توجه به جمعیت اندک جنس «ماده» در یوزپلنگ ایرانی بیشتر می‌شود.
آقای اکرامی در ادامه با اشاره به خویشاوندی «فیروز»، یوزپلنگ نر، و «ایران» یوزپلنگ ماده که می‌تواند دلیل اختلال ژنتیکی در یکی از سه توله تازه‌متولدشده و تلف شدن او باشد، گفت که یوزپلنگ‌های نر از جمله فیروز باید از منطقه خارج شوند تا تنوع ژنتیکی که موجب اختلالات کمتر می‌شود، افزایش یابد.
این دامپزشک ماما در ادامه کم بودن جمعیت ماده را در افزایش اختلال ژنتیکی یوزپلنگ‌ها موثر دانسته و گفته است که در این شرایط یک نر می‌تواند با دختر خود نیز جفت ‌گیری کند و این خویشاوندی که موجب افزایش ضریب همخونی می‌شود، احتمال ناهنجاری در اندام‌ها، ناهنجاری ژنتیکی در اسپرم‌ها، عدم تکامل ریوی دوره جنینی، کوری، ناهنجاری فک و دندان و حتی ناهنجاری در اندام‌های حرکتی یوزپلنگ‌ها را افزایش می‌دهد.
سازمان حفاظت محیط‌ زیست ایران روز ۱۱ اردیبهشت از عمل «سزارین صحرایی» یک یوزپلنگ ایرانی به نام «ایران» و تولد سه توله ماده خبر داد.
چهار روز پس از انتشار این خبر اعلام شد که یکی از سه توله به دلیل «ناهنجاری و چسبندگی ریه» تلف شده و روز پنجم اعلام شد که همه توله‌ها «نر» بوده‌اند.
آخرین گزارش‌ها وضعیت دو توله باقیمانده را «خوب» توصیف می‌کنند و توله‌ها در حال حاضر با شیر مخصوص گربه ‌سانان تغدیه می‌شوند، با این حال مدیرعامل انجمن یوزپلنگ ایرانی گفته است که «ایران» تاکنون فرزندان خود را برای شیردهی نپذیرفته است.
ایران یکی از آخرین زیستگاه‌های یوزپلنگ ایرانی یا آسیایی است و سازمان ملل متحد از سال ۲۰۰۱ یک برنامه حفاظتی برای نجات این گونه در معرض انقراض تدوین کرد.
کاهش آمار یوزپلنگ ایرانی به ۱۲ قلاده در سال ۱۴۰۰ در حالی رخ داد که شمار این گونه منحصر به فرد در اواخر دهه ۸۰ حدود صد قلاده بود.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »