بنياد مسيحي ايرانيان
new

افتتاح سفارت امارات متحده عربی در تل آویو

محمد آل خواجه سفیر امارات و ایزاک هرتزوگ رئیس جمهور اسرائیل

ایزاک هرتزوگ، رئیس جمهور اسرائیل در مراسم رسمی گشایش سفارت امارات متحده، مناسبات دیپلماتیک طرفین را نقطه عطفی برای چشم‌انداز صلح، رفاه و امنیت خاورمیانه خواند. پرچم امارات از برج بورس که محل سفارت است، به اهتزاز درآمد.
یک ماه پس از گشایش نمایندگی اسرائیل در ابوظبی و کمتر از یکسال بعد از توافق طرفین برای گسترش مناسبات دیپلماتیک، سفارت امارات متحده عربی در تل‌آویو نیز طی مراسمی رسمی آغاز به کار کرد.
این سفارت در برج بورس اوراق بهادار واقع شده که در قلب شهر تل‌آویو قرار دارد و مراسم افتتاحیه با به اهتزاز درآمدن پرچم امارات در این ساختمان همراه بود. محمد آل خاجه، سفیر ابوظبی و ایزاک هرتسوگ، رئیس جمهور اسرائیل در مراسم گشایش سخنرانی کردند.
محمد آل خواجه، سفیر امارات به خبرنگاران گفت: «این سرآغازی است بر تعمیق مناسباتی مبتنی بر گفت‌وگو و تفاهم و نه اختلاف و کشمکش.» او افتتاح نمایندگی‌های سیاسی را رویکردی تازه در حل منازعه خاورمیانه و الگویی نوین برای همکاری مشترک در مسیر صلح خواند.
ایزاک هرتزوگ، رئیس جمهور اسرائیل نیز گسترش روابط دیپلماتیک طرفین را نقطه عطفی در امنیت و صلح و رفاه منطقه دانست.
نمایندگی‌های اکثر کشورهای دنیا در اسرائیل به دلیل شرایط مناقشه‌برانگیز شهر اورشلیم (بیت‌المقدس) در تل‌آویو قرار دارند.
روابط دو کشور با میانجی‌گری آمریکا و در چارچوب پیمان “صلح ابراهیم” به این سطح ارتقا یافته است. امارات، بحرین، مراکش و سودان در این پیمان حضور دارند.
اسرائیل در سپتامبر ۲۰۲۰ توافق‌نامه‌هایی با امارات و بحرین برای آغاز مناسبات دیپلماتیک و بازگشایی نمایندگی امضا کرد. این یک سنت‌شکنی در بین کشورهای عربی بود که دهه‌ها هر گونه مناسبات با اسرائیل را به حل مسئله فلسطین منوط می‌ساختند. تنها مصر و اردن در این سال‌ها با اسرائیل مناسبات دیپلماتیک داشتند.
اسرائیل متقابلا قبول کرده که الحاق بخش‌‌هایی از کرانه باختری رود اردن به خاک خود را متوقف کند. طرفین امیدوارند که این توافق‌ها منافع اقتصادی به همراه بیاورد و در عین حال جبهه مشترکی علیه جمهوری اسلامی ایجاد کند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »