بنياد مسيحي ايرانيان
new

اعلام قیمت واکسن فایزر- بیون‌تک برای کشورهای صنعتی

بنیانگذار شرکت آلمانی بیون‌تک می‌گوید قیمت واکسن کرونا که با همکاری شرکت فایزر تولید شده بین ۱۵ تا ۳۰ یورو است. به گفته اوگور شاهین مدل محاسبه بهای این واکسن متناسب با میزان سفارش در تابستان تعیین شده بود.

تا کنون سه واکسن برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید۱۹ در ایالات متحده و اتحادیه اروپا مجوز گرفته‌اند، اما درباره قیمت آنها خبرهای متفاوتی منتشر شده است.

ظاهرا یکی از علت‌های تفاوت قیمت، به مدل محاسبه شرکت‌های تولیدکننده واکسن مربوط می‌شود که یکی از مولفه‌های اصلی آن میزان سفارش است.

اوگور شاهین، از بنیانگذاران شرکت داروسازی بیون‌تک آلمان، روز شنبه بیستم فوریه (دوم اسفند) با تائید این مسئله به نشریه “بیلد” گفته واکسن کرونای این شرکت و شرکت آمریکایی فایزر تابستان سال ۲۰۲۰ به بهای ۱۵ تا ۳۰ یورو برای هر دوز به کشورهای صنعتی ارائه شده است.

او می‌گوید بهای واکسن فایزر- بیون‌تک بر مبنای این مدل و به نسبت میزان سفارش کشورهای صنعتی در ماه ژوئیه محاسبه و به آنها ارائه شده است.

ه گفته شاهین دو شرکت آلمانی و آمریکایی بر پایه همین مدل قراردادی با دولت ایالات متحده امضاء کرد و آن را مبنای ارائه واکسن به دیگر کشورهای صنعتی قرار داد.

مطابق گزارش برخی رسانه‌ها شرکت‌های فایزر و بیون‌تک در ماه ژوئن و در جریان مذاکرات با اتحادیه اروپا ابتدا خواستار ۵۴ یورو برای هر دوز واکسن کرونا شده بودند.

اعتراف اتحادیه اروپا به تعلل در تامین واکسن

گفته می‌شود قیمت بالای پیشنهاد شده از طرف این دو شرکت علت اصلی طولانی شدن مذاکرات با اتحادیه اروپا و اختلال در توزیع واکسن در میان کشورهای عضو اتحادیه بوده است.

کمیسیون اروپا، به عنوان بالاترین نهاد اجرایی اتحادیه اروپا در هفته‌های گذشته به خاطر تاخیر در تامین واکسن مورد نیاز  شهروندان کشورهای عضو اتحادیه با انتقادهای شدیدی روبرو شد.

اورزولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا روز چهارشنبه در نشست پارلمان اروپا اعتراف کرد که این کمیسیون درباره تامین واکسن کرونا دچار خطاهای راهبردی و اشتباهات محاسباتی شده است.

جو بایدن، رئیس جمهوری جدید ایالات متحده پیش از ورود به کاخ سفید با انتقاد از سیاست‌های دولت دونالد ترامپ در زمینه مقابله با پاندمی کرونا و کندی روند واکسیناسیون وعده داده بود با آغاز کار دولت او در بیستم ژانویه روزی یک میلیون نفر واکسینه شوند.

بایدن هفته گذشته اعلام کرد با امضای قرارداد جدید خرید ۲۰۰ میلیون دوز واکسن، آمریکا تا پایان ماه ژوئیه دست‌کم ۶۰۰ میلیون دوز واکسن دریافت می‌کند که برای واکسینه کردن تمام شهروندان کافی خواهد بود.

هر فرد برای مصونیت در برابر ابتلا به بیماری کووید۱۹ باید دو دوز از واکسن‌هایی که تا کنون در آمریکا مجوز گرفته‌اند، از جمله واکسن‌های فایزر- بیون‌تک و واکسن شرکت آمریکایی مدرنا را دریافت کند.

شرکت‌های فایزر و بیون‌تک به تازگی اعلام کرده‌اند که برای تحویل ۲۰۰ میلیون دوز واکسن اضافی با اتحادیه اروپا توافق کرده‌اند. همزمان شرکت مدرنا هم از امضای قراردادی برای تحویل ۳۰۰ میلیون دوز واکسن به این اتحادیه خبر داد.

تا کنون درباره قیمت این واکسن‌ها به طور رسمی گزارشی منتشر نشده است. بر پایه اظهارات اوگور شاهین قیمت واکسن فایزر- بیون‌تک از ۱۵ یورو تا دو برابر آن در نوسان است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »