بنياد مسيحي ايرانيان
new

اعتراض ایران به رایزنی‌های منطقه‌ای مدیرکل آژانس.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی می‌گوید که قطعنامه اخیر شورای حکام در مسیر توافق ایران و آژانس «خلل ایجاد کرده» و ایران نمی‌توانست «اقدام سیاسی و غیرفنی آژانس» را بدون پاسخ بگذارد.
در اظهار نظری در نشست خبری روز دوشنبه ۲۳ خرداد، سعید خطیب ‌زاده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و مدیرکل آن را به تأثیرپذیری از خارج از آژانس متهم کرد و گفت که صدور قطعنامه و «تغییر لحن مدیرکل آژانس» در سخنانش در پارلمان اروپا، «نشان می‌دهد که دستورپذیری از یک مرکز انجام شده است».
او در این نشست خبری توضیح بیشتری در این باره نداد اما بخش دیگری از انتقادهای خود از مدیرکل آژانس را به سفر اخیر او به اسرائیل اختصاص داد و مانوئل گروسی را متهم کرد که ساختار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را در اختیار اسرائیل قرار داده و به این سفر «به اعتبار آژانس ضربه زده است».
هفته گذشته و در آستانه صدور قطعنامه شورای حکام در مورد ایران، بنی گانتز وزیر دفاع اسرائیل فاش کرد که نفتالی بنت، نخست‌ وزیر اسرائیل در دیدار اخیر خود با مدیرکل آژانس «اطلاعاتی را که اسرائیل در مورد ایران دارد»، در اختیار مانوئل گروسی قرار داده است.
البته اسرائیل و آژانس تا کنون توضیحاتی در مورد اطلاعاتی که بنی گانتز به آن اشاره کرده، نداده‌اند.
سعید خطیب‌زاده در نشست خبری روز دوشنبه خود، همچنین به موضوع خاموش کردن دوربین‌های نظارتی آژانس در مراکز هسته‌ای ایران اشاره کرد و گفت که این کار «اقدامی قاطع و متناسب» در مقابل «اقدام سیاسی و غیرفنی آژانس» بوده است.
او اضافه کرد که «تمامی دوربین‌های پادمانی سر جایش است. اقدامات ایران هیچ نگرانی اشاعه‌ای ندارد و ایران جزو پادمان است».
ایران هفته گذشته و در واکنش به قطعنامه شورای حکام در مورد برنامه هسته‌ای‌اش، ۲۷ دوربین نظارتی در تأسیسات هسته‌ای خود را خاموش کرد و این اقدام از سوی مدیرکل آژانس «ضربه‌ای مرگبار» برای برجام توصیف شد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »