بنياد مسيحي ايرانيان
new

اظهارات ضد و نقیض تهران و کابل درباره رها سازی آب‌ سد کمال‌ خان به سوی ایران.

مقام‌های ایرانی و افغانستانی درباره بازگشایی دریچه‌های آب‌ بند کمال‌ خان در افغانستان به سوی ایران، اظهارات متناقضی مطرح می‌ کنند.
در حالی که جمهوری اسلامی از افغانستان بابت رها سازی آب‌ بند کمال‌ خان به سمت ایران قدردانی می‌ کند، طالبان گشودن دریچه‌های آب به سوی هیرمند را رد کرده است.
استانداری سیستان و بلوچستان روز چهارشنبه، ۲۹ دی با اعلام خبر بازگشایی دو دریچه از بند کمال‌ خان در افغانستان، گفته بود که ظرف ۴۸ تا ۷۲ ساعت آینده، آب وارد خاک ایران خواهد شد.
به گفته حسین مدرس‌ خیابانی در یک گفت‌و‌گوی تلویزیونی، با رهاسازی آب از بند کمال‌ خان، چاه‌‌ نیمه‌های منطقه سیستان که ذخایر آنها به دلیل خشکسالی به یک چهارم تقلیل پیدا کرده، پر شده و مشکل آب این منطقه برای سال ۱۴۰۱ حل خواهد شد.
این در حالی است که به گزارش رادیو آزادی، سرویس افغان رادیو اروپای آزاد، وزارت انرژی و آب طالبان خبرهای پخش شده در باره گشوده شدن دریچه‌های آب بند کمال‌ خان به سوی ایران را رد کرده است.
مولوی اختر محمد نصرت، سخنگوی وزارت انرژی و آب طالبان در پیامی تصویری ‌که برای رسانه‌ها ارسال شده، اعلام کرده است: «پس از خواست‌های مکرر دهقانان در نیمروز، مقام‌های محلی این ولایت دریچه‌های این بند را به سوی زمین‌های نیمروز و دهقانان گشودند.»
آن‌ طور که وبسایت رادیو آزادی نوشته وزارت خارجه طالبان نیز این موضوع را تائید کرده است.
در ویدئویی که وزارت انرژی افغانستان برای رسانه‌ها ارسال کرده، مشخص است که دو دریچه آب‌بند کمال‌ خان باز شده‌، اما جهت باز شدن دریچه‌ها مشخص نیست.
با این حال شماری از اهالی نیمروز به رادیو آزادی گفته‌اند که اظهارات طالبان در این زمینه «صحت ندارد» و آنها «درست همان دریچه‌هایی را گشوده‌اند که آب آن به ایران می‌ رسد و علت آن تقاضای آب از سوی دهقانان (افغان) نبوده است.»
پس از انتشار این خبر، استاندار سیستان و بلوچستان بار دیگر، در گفت‌ و‌گو با خبرگزاری ایلنا، بر رهاسازی آب به سمت ایران تاکید کرده و اظهارات گروه طالبان را رد کرده است.
آقای مدرس خیابانی به خبرگزاری ایلنا گفت:‌ «با بارندگی‌های اخیر و پیگیری‌های دستگاه‌های مختلف از جمله نماینده رئیس‌ جمهور در امور افغانستان، وزیر نیرو، وزارت امور خارجه و حتی مسئولین محلی دو دریچه بند کمال‌ خان برای رهاسازی آب به سمت خاک جمهوری اسلامی ایران باز شده است.»
رادیو آزادی به نقل از «آگاهان امور سیاسی» نوشته که «احتمال دارد طالبان برای به رسمیت شناخته شدن از سوی ایران دریچه‌های آب‌بند کمال‌ خان را به سوی ایران گشوده باشد.»
گزارش‌ها از افغانستان حاکی است بارش‌ فراوان باران در ماه جاری در افغانستان، مخزن سد کمال‌ خان را کاملا پر کرده و آب از دیواره‌های آن لبریز شده است.
این آب‌بند در مسیر رودخانه هیرمند ساخته شده و به دریاچه هامون که میان ایران و افغانستان مشترک است، سر ریز می‌ شود.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »