بنياد مسيحي ايرانيان
new

اسکی‌ بازان ایرانی به دلیل تزریق واکسن سینوفارم از اردوی اتریش جا ماندند

اسکی‌ بازان ایرانی به دلیل نبودن سینوفارم در فهرست واکسن‌ های کرونای مورد تایید اردوگاه تمرینی اتریش و همچنین مشکلات مالی، امکان حضور در این اردوی تمرینی را نیافتند.
خبرگزاری ایسنا روز دوشنبه سوم آبان، ضمن اعلام این خبر گفته است که بیشتر ورزشکاران ایرانی واکسن چینی سینوفارم تزریق کرده‌ اند و چند نفر هم تنها دُز اول واکسن آسترازنکا را دریافت کرده‌اند.
در ادامه گزارش ایسنا همچنین آمده است که طبق قوانین این کمپ که فدراسیون اسکی مدعی آن است، واکسن‌ های فایزر، مدرنا، جانسون اند جانسون، آسترازنکا، سینوفارم و سینواک مورد تایید است و ورزشکاران باید هر دو دُز را تزریق کرده باشند اما کسانی که واکسن سینوفارم و سینواک را تزریق کرده‌اند، نمی‌توانند در اماکن عمومی نظیر هتل و رستوران ظاهر شوند.
بیشترین واکسن کرونای وارداتی به ایران واکسن سینوفارم چینی است. بر اساس آخرین اعلام جمعیت هلال‌ احمر ایران در روز دوم آبان تاکنون، ۹۴ میلیون و ۳۹۰ هزار دُز واکسن سینوفارم وارد کشور شده و بیشترین واکسن تزریق‌ شده در ایران نیز همین واکسن است.
با وجود برخی ابهامات درباره اثربخشی واکسن سینوفارم، سازمان جهانی بهداشت تأئیدیه فوری این واکسن را اردیبهشت امسال صادر کرد، با این حال این واکسن به دلیل آنچه عدم درخواست این شرکت چینی اعلام شده، تاکنون تأئیدیه سازمان دارویی اروپا را کسب نکرده است.
در همین حال گزارشهای متعدد بین‌المللی، پایین بودن میزان اثربخشی سینوفارم در مقایسه با سایر واکسن‌ های تاییدشده از سوی سازمان جهانی بهداشت را تایید می‌ کند.
در هفته‌ های گذشته نیز نتایج بررسی «مرکز تحقیقات سیاست‌گذاری سلامت در ایران» نیز نشان داد که میزان اثربخشی واکسن سینوفارم ۶۵ درصد و کمتر از دو واکسن اسپوتنیک‌وی و آسترازنکا است که در ایران به میزان کمتری تزریق می‌ شود.
بر اساس این تحقیق که بر روی بیش از ۳۸۸ هزار نفر از ساکنان استان فارس صورت گرفته بود، واکسن سینوفارم به میزان ۵ درصد و واکسن‌ های اسپوتنیک و استرازنکا به ترتیب ۳۹.۱ و ۳۷.۹ درصد در میزان ابتلای اولیه به ویروس موثر بوده‌اند.
در این مطالعه برای سینوفارم اثربخشی ۵ درصدی در مورد پیشگیری از ابتلا به عفونت بدون نیاز به بستری یا بیماری خفیف، ۵۵ درصد برای پیشگیری از بستری، و حدود ۶۵ درصد برای پیشگیری از مرگ گزارش شده است.
رئیس کمیته راهبری مطالعات واکسیناسیون وزارت بهداشت با اشاره ماجرای یک مطالعه ایرانی روی اثربخشی واکسن «سینوفارم»، گفت: اکنون نمی‌ دانم واقعاً داده‌ ها، روش جمع‌ آوری داده‌ ها و منبع داده‌ ها در این مطالعه از صحت کافی برخوردار بوده یا خیر.»
در همین حال گزارش‌ های متعددی از ابتلای دوباره به کرونا و حتی مرگ پس از تزریق دو دُز واکسن سینوفارم در ایران منتشر شده است.
از جمله سازمان نظام پزشکی و سازمان نظام پرستاری پیشتر در گزارش‌ های جداگانه‌ ای از ابتلای دوباره کادر درمان به کرونا پس از تزریق دو دُز این واکسن خبر داده بودند.
ملی پوشان و اعضای کادر فنی و کادر اجرایی دو کاروان المپیکی ایران نیز پیشتر گفته بودند که با وجود تزریق دو دُز واکسن سینوفارم به کرونا مبتلا شده‌اند.
خبرگزاری ایسنا در ادامه گزارش امروز خود از کمپ اتریش از دیگر دلایل لغو سفر اسکی‌ بازان ایران را «منابع مالی» عنوان کرده و آورده است که فدراسیون اسکی برای حضور چند ورزشکار در برنامه‌ های آماده‌ سازی از کمیته بین‌ المللی المپیک پول دریافت کرده، اما به بقیه ورزشکاران گفته شده که در صورت تمایل به شرکت در کمپ اتریش باید مبلغ هزار و ۱۰۰ یورو به حساب فدراسیون واریز کنند تا برای آنها ویزا تهیه شود.
این در حالی است که با توجه به بهای ارز در ایران تهیه چنین مبلغی برای بسیاری از ورزشکاران دشوار بوده است.
خبر لغو اعزام اسکی‌ بازان ایرانی به اردوی تمرینی اتریش در حالی منتشر می‌ شود که این ورزشکاران قرار بود با شرکت در این اردو در ماه‌ های منتهی به المپیک زمستانی برای شرکت در این رقابت‌ها آمادگی پیدا کنند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »