بنياد مسيحي ايرانيان
new

استفاده روسیه از هزاران مزدور در حمله به شرق اوکراین.

منابع غربی برآورد می‌کنند روسیه در جنگ اوکراین ۱۰ تا ۲۰ هزار مزدور، از جمله از سوریه را به کار گرفته است. یک دیپلمات اروپایی می‌گوید از این مزدوران بیشتر برای در هم شکستن مقاومت نیروهای اوکراینی استفاده می‌شود.
تجاوز نظامی روسیه به اوکراین که ۲۴ فوریه آغاز شد اکنون بیشتر در مناطق شرقی این کشور متمرکز شده و نیروهای روسی ظاهرا از سربازان مزدور هم استفاده می‌کنند.
شبکه خبری ntv بامداد چهارشنبه، ۲۰ آوریل به نقل از یک دیپلمات ارشد اروپایی گزارش داد تعداد مزدورانی که روسیه در جنگ اوکراین به خدمت گرفته بین ۱۰ تا ۲۰ هزار نفر برآورد می‌شود.
این مقام اروپایی که نخواسته نامش فاش شود می‌گوید بخشی از این نیروها سوری و لیبیایی و تعدادی از آنها اعضای گروه واگنر هستند.
ارتش خصوصی واگنر یک شرکت نظامی است که مدیریت آن را یک روسی بر عهده دارد که گفته می‌شود از نزدیکان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه است.
مزدوران گروه واگنر در کنار جدایی‌طلبان اوکراین
این شرکت با استخدام مزدور در برخی جنگ‌های داخلی، از جمله در سوریه و لیبی دخالت داشته و شواهدی از حضور نیروهای آن در کنار جدایی‌طلبان اوکراین در منطقه دونباس نیز وجود دارد.
به گزارش ntv دیپلمات اروپایی می‌گوید تعداد اعضای گروه واگنر که روسیه از آنها در حمله به شرق روسیه استفاده می‌کند مشخص نیست.
روزنامه گاردین از قول منابع مطلع گزارش داده اطلاعاتی وجود دارد که حاکی از انتقال تعدادی نیروی نظامی حقوق‌بگیر از سوریه و لیبی به منطقه دونباس است.
بنابر این گزارش سربازان سابق سوری برای جنگیدن در اوکراین ماهی ۶۰۰ تا سه هزار دلار دریافت می‌کنند. مزدوران به طور معمول پیاده‌ نظام هستند و تسلیحات سنگین در اختیار ندارند.
دستگاه‌های اطلاعاتی اوکراین می‌گویند اعزام مزدور از لیبی به منطقه دونباس با کمک ژنرال خلیفه حفتر انجام می‌شود که مورد حمایت روسیه است.
اواخر ماه مارس وزارت دفاع بریتانیا برآورد کرده بود روسیه حدود هزار مزدور گروه واگنر را به اوکراین اعزام کرده است.
مزدوران گروه واگنر به نقض شدید حقوق بشر و دست داشتن در شکنجه و قتل هدفمند در مناطق محل ماموریت خود متهم می‌شوند.
گروه واگنر از سال ۲۰۱۷ توسط ایالات متحده تحریم شده است. اتحادیه اروپا نیز چندی پیش این گروه و چند فرد و نهاد مرتبط با آن را تحریم کرد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »