بنياد مسيحي ايرانيان
new

استفاده از مازوت‌ در نیروگاه‌ها و واحدهای صنعتی همزمان با هشدار سازمان محیط زیست

رئیس سازمان محیط زیست ایران در حالی بر ممنوعیت استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه‌‌ها و واحدهای صنعتی تاکید دوباره کرد که استفاده از سوخت مازوت در این واحدها از هفته‌ها پیش آغاز شده است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، علی سلاجقه روز جمعه، پنجم آذر، با اشاره به احتمال قطع گاز نیروگاه‌ها و واحدهای صنعتی با توجه به آغاز فصل سرما گفت که «برای سوخت جایگزین آنها باید فکر شود» و «وزارتخانه‌های صمت، نیرو و نفت باید برای تامین سوخت این بخش‌ها برنامه‌ ریزی کنند».
اما این اظهارات در حالی مطرح می‌ شود که دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان روز پنجشنبه، چهارم آذر، از قطع تدریجی گاز ۶۰ کارخانه از ۷۶ کارخانه سیمان در شهرهای مختلف از ۱۵ آبان خبر داده بود.
عبدالرضا شیخان در ادامه با اشاره به این که در زمان طراحی کارخانه‌های سیمان، مخازن ذخیره مازوت برای سوخت جایگزین تعبیه شده گفت از زمان قطعی گاز، هر فازی که گاز آن قطع شده مازوت‌ سوزی را شروع کرده است.
شاخص آلودگی دی‌ ۹۹ در برخی از شهرهای ایران از جمله تهران و اصفهان از وضعیت قرمز گذشت و در برخی مناطق به «وضعیت بنفش» به‌ معنای بسیار ناسالم هم رسید.
بسیاری از کارشناسان و حتی مسئولان دلیل بحرانی شدن آلودگی هوا را در زمستان سال گذشته جایگزین شدن سوخت مازوت در نیروگاه‌ها به دلیل کمبود گاز اعلام می‌کنند.
همزمان با کاهش تدریجی دمای هوای کشور از ابتدای هفته جاری شرایط وارونگی و پایداری هوا طبق روال هر ساله در چند کلان‌ شهر کشور آغاز شده است.
سازمان هواشناسی ایران روز شنبه ۲۲ آبان با صدور «هشدار زرد» در مورد تشدید آلودگی هوا در تهران، اصفهان، مشهد، اراک و کرج، از شهروندان خواسته بود که از رفت‌ وآمد غیرضروری در این مناطق پرهیز کنند.
عباس شاهسونی، رئیس «گروه سلامت هوا» وزارت بهداشت اول آذر با بیان این که میانگین غلظت ذرات معلق در شهرهای ایران در سال قبل تقریبا ۶ برابر رهنمود سازمان جهانی بهداشت بوده گفت که در سال ۱۳۹۹ سه‌هزار و ۷۵۱ مرگ فقط در شهر تهران مرتبط با پیامدهای ناشی از آلودگی هوا و وجود ذرات معلق در هوای پایتخت ایران رخ داده است.
محمد صادق حسنوند، رئیس مرکز تحقیقات آلودگی هوای دانشگاه تهران نیز پیشتر در اردیبهشت امسال از مرگ زودرس سالانه ۴۰ هزار نفر در ایران به دلیل آلودگی هوا خبر داده بود.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »