بنياد مسيحي ايرانيان
new

اروپا نسبت به تاثیر تعلیق انحصار واکسن خوشبین نیست

تصمیم آمریکا مبنی بر رفع انحصار واکسن کرونا، در اجلاس اتحادیه اروپا با تردید و بدبینی روبروست. رهبران دولتی اتحادیه می‌گویند تعلیق حق انحصار، مشکل کمبود، صادرات کند و توزیع عادلانه واکسن در سطح دنیا را حل نمی‌کند.

سران اتحادیه اروپا در حاشیه اجلاس خود در پورتو، به رایزنی در باره لغو انحصار ساخت واکسن کرونا در آمریکا پرداختند. آنها تاکید کردند که این امربه مشکل کمبود واکسن یا فرسایش مربوط به صادرات و توزیع کمک نمی‌کند.

اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا پیشتر در واکنشی منفی گفته بود: «باید دید که پیشنهاد آمریکا برای این هدف چگونه عملی می‌شود. ما از همه کشورهای تولیدکننده واکسن می‌خواهیم اجازه صادرات را بدهند و از هر گونه اخلال یا تاخیر در تحویل واکسن بپرهیزند.»

خانم فون در لاین در اجلاس اتحادیه اروپا نیز تاکید کرد که فقط تولید بیشتر، تسریع صادرات و تامین واکسن‌هایی که قبلا سفارش داده شده‌اند می‌تواند وضعیت را بهبود بخشد.

رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده که این کشور در توافق با سازمان جهانی بهداشت، از امتیاز انحصاری واکسن‌‌های کرونا چشم‌پوشی می‌کند. ده‌ها کشور از جمله هند و کره جنوبی از این تصمیم پشتیبانی کرده‌اند اما شرکت‌های دارویی از آن ناراضی هستند.

شرکت‌های دارویی هشدار داده‌اند که تصمیم بایدن موجب تضعیف تحقیق و فعالیت آنها در مبارزه با پاندمی کرونا می‌شود.

دولت آلمان هم با طرح واشنگتن مخالفت کرده و در بیانیه‌ای گفته است: «حمایت از مالکیت معنوی منبع نوآوری است و باید در آینده نیز حفظ شود.»

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »