بنياد مسيحي ايرانيان
new

اذعان سخنگوی کرملین به وارد آمدن «ضربات جدی» بر اقتصاد روسیه

با تنگ‌تر شدن حلقه تحریم‌های جهانی علیه روسیه، دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، در گفت ‌و گو با خبرنگاران خارجی اذعان کرد که «اقتصاد روسیه در حال دریافت ضربه‌های جدی است».
در آخرین تحولات، شرکت‌های عظیمی چون اپل، اِکسان‌موبیل، فورد، بوئینگ و ایرباس روز چهارشنبه به فهرست شرکت‌هایی پیوستند که در واکنش به تهاجم روسیه به اوکراین و تحریم‌های غرب، فعالیت‌ خود را در روسیه تعطیل یا تعلیق کردند.
اما این روند متوقف نشده و خروج کمپانی‌های عظیم بین‌المللی از روسیه همچنان ادامه دارد.
فرانسه تخمین می‌زند که تنها در همین یک هفته یک تریلیون دلار از دارایی‌های روسیه مسدود شده است که شامل حدود نیمی از صندوق ذخیره جنگی دولت روسیه می‌شود.
سخنگوی کرملین روز پنجشنبه با اذعان به جدی بودن این ضربه‌ها در ادامه با اشاره به اقتصاد کشور گفت: «اما یک حاشیه امنیتی وجود دارد، پتانسیل وجود دارد، برنامه‌هایی وجود دارد و کار در حال انجام است.»
مسکو در روزهای اخیر با یک رشته اقدامات اضطراری با هدف جلوگیری از رکود مالی، درصدد توقف خروج نقدینگی از کشور و حفظ ذخایر ارز خارجی خود برآمده است.
بانک مرکزی روسیه نیز نرخ بهره را بیش از دو برابر کرده و به ۲۰ درصد رسانده است و کارگزاران روسی از فروش اوراق بهادار خارجی منع شده‌اند.
دولت روسیه به صادر کنندگان دستور داده است تا ۸۰ درصد از درآمدهای ارزی خود را با روبل مبادله کنند و ساکنان روسیه را از انجام نقل و انتقالات بانکی به خارج از کشور منع کرده است.
با وجود این تلاش‌ها، بیشتر بازار سهام روسیه روز دوشنبه تعطیل شد و از آن زمان تاکنون بازگشایی نشده است. سهام اسبربانک روسیه نیز در بورس لندن ۸۳ درصد سقوط کرده و سهام شرکت روس ‌نفت نیز ۶۸ درصد کاهش یافته است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »