بنياد مسيحي ايرانيان
new

ادامه افزایش قیمت‌ها در ایران؛ حبوبات ۱۲۰ درصد، ماکارونی و برنج چهاربرابر .

همزمان با تداوم قیمت انواع کالا بویژه اقلام خوراکی در ایران یک فعال بخش حبوبات از افزایش تا ۱۲۰ درصدی این محصولات در یک سال گذشته خبر داد.
عبدی افتخاری، دبیر انجمن حبوبات ایران روز دوشنبه، ۱۲ اردیبهشت با بیان این که متوسط قیمت یک کیلوگرم حبوبات در ایران ۵۰ تا ۷۵ هزار تومان در سال گذشته بوده، گفته است که قیمت برخی از این محصولات بین ۷۰ تا ۱۲۰ درصد افزایش یافته است.
آقای افتخاری در ادامه با اشاره به این‌که بر اساس اعلام شورای عالی اقتصاد، واردات حبوبات مشمول اخذ ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده شده، از تداوم افزایش نرخ انواع محصولات آن در بازار خبر داده است.
افزایش قیمت حبوبات در حالی صورت می‌گیرد که به دلیل افزایش نرخ سبد پروتئین‌ خانوارها، تمایل اقشار آسیب‌پذیر جامعه برای مصرف حبوبات در سال‌های اخیر افزایش یافته است.
روند بی‌وقفه افزایش قیمت مواد غذایی در ایران همچنان ادامه دارد و به‌ویژه پس از نوروز هر روز گزارش‌های متعددی از افزایش دوباره بهای انواع محصولات منتشر می‌شود.
بر اساس گزارش‌ها قیمت ماکارونی و انواع برنج در بازار در هفته‌های گذشته چهاربرابر افزایش یافته است، این در حالی است که به گفته شهروندان و کارشناسان این افزایش قیمت‌ها متناسب با افزایش حقوق تعیین‌شده در سال ۱۴۰۱ نیست.
براساس مصوبه دولت در روز یکشنبه، ۱۱ اردیبهشت، حقوق کارمندان دولت در سال ۱۴۰۱، ۱۰ درصد افزایش می‌یابد. دستمزد کارگران نیز امسال با وجود افزایش ۵۷.۴ درصد در مقایسه با سال گذشته به چهارمیلیون و ۱۷۹هزار و۷۵۰ تومان رسیده است.
در واکنش به افزایش نرخ تورم حدود ۴۰ درصدی در یک سال گذشته، حتی برخی نمایندگان مجلس ایران نیز درباره ادامه این وضعیت هشدار داده و خواستار رسیدگی دولت شده‌اند.
از جمله شهریار حیدری، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس روز یکشنبه گفته است: «مسائل اقتصادی، گرانی‌ها و تورم تقصیر هیچ کشوری نیست که هر روز بگوییم که مشکلات و معضلات ما ارتباطی با غرب و شرق دارد بلکه موضوع مدیران بی‌کفایت، نالایق و ناتوان است.»
مقام‌های جمهوری اسلامی ایران در سال‌های گذشته همواره تحریم‌های آمریکا و کشورهای غربی را مسبب وضعیت آشفته اقتصادی ایران عنوان کرده‌اند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »