بنياد مسيحي ايرانيان
new

اخبار

وزارت دفاع روسیه مدعی «آزاد سازی» ماریوپل شد؛ پوتین تبریک گفت .

وزارت دفاع روسیه روز پنجشنبه، یکم اردیبهشت، مدعی شد که تمام نواحی شهر بندری ماریوپل در جنوب اوکراین، به جز کارخانه فولاد آزووستال، به تصرف نیروهای روسی درآمده است. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، نیز بابت آن‌چه «آزادسازی» ماریوپل خوانده شده، از سرگئی شویگو، وزیر دفاع خود، قدردانی کرد.
گزارش‌ها حاکی است که همچنان حدود دو هزار عضو ارتش اوکراین در این کارخانه سنگر گرفته‌اند و در برابر ورود ارتش روسیه مقاومت می‌کنند.
سرگئی شویگو ادعا کرده است که نزدیک‌ به ۱۵۰۰ سرباز اوکراینی خود را تسلیم کرده‌اند.
روسیه روزهای سه‌ شنبه و چهارشنبه برای نیروهای اوکراینی ضرب‌الاجل تعیین کرده بود تا خود را تسلیم کنند، اما اوکراینی‌ها به مقاومت ادامه دادند. با این حال، فرمانده واحدی نظامی در ماریوپل آشکارا گفته بود که نیروهای تحت فرمان او فقط می‌توانند چند روز یا چند ساعت دیگر دوام بیاورند.
ولادیمیر پوتین که از حدود هشت هفته پیش، فرمان تهاجم به اوکراین را صادر کرد، با صرف‌ نظر از هجوم به آزووستال به ارتش خود دستور داده که این کارخانه را صرفا محاصره و مسدود کنند.
پیش از این قرار بود که نیروهای روسیه به این منطقه صنعتی و کانال‌های زیرزمینی آن هجوم ببرند، اما رئیس جمهوری روسیه این نقشه از پیش طراحی‌شده را «غیرعاقلانه» و «بلااستفاده» دانسته است.
ولادیمیر پوتین در عوض، به ارتش روسیه دستور داده است که آزووستال را طوری مسدود کنند که «حتی یک مگس هم نتواند از آن فرار کند».
تصرف کامل شهر بندری ماریوپل در کناره دریای آزوف، یک پیروزی عظیم راهبردی برای روسیه به شمار می‌رود، زیرا منطقه کریمه را که در سال ۲۰۱۴ روسیه به خاک خود ضمیمه کرده بود، به شرق اوکراین متصل می‌کند که در کنترل نیروهای جدایی‌ طلب هوادار کرملین است.
مقام‌های اوکراینی می‌گویند که تاکنون ده‌ها هزار غیرنظامی در ماریوپل در پی حملات نیروهای روسی کشته شده‌اند. در همین حال، غیرنظامیانی که هنوز موفق به تخلیه شهر نشده‌اند با بحران آب، غذا و انرژی روبرو هستند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »