بنياد مسيحي ايرانيان
new

احمد جنتی درباره بررسی صلاحیت‌ها: بار سنگینی بر دوش داریم

با وجود اختلاف بر سر شرط‌های جدید شورای نگهبان برای نامزدان ریاست جمهوری، جنتی می‌گوید فقط به قانون عمل می‌شود. سخنگوی این شورا گفته است تنها صلاحیت ثبت‌نام‌کنندگانی که شرایط جدید را داشته باشند بررسی خواهد شد.
آیا بررسی صلاحیت داوطلبانی که برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کرده‌اند مطابق قانون معتبر تا دوره قبل انجام می‌شود یا بر اساس مصوبه جنجالی شورای نگهبان که اغلب حقوق‌دانان آن را غیرقانونی می‌دانند؟
اختلاف بر سر این مسئله ادامه دارد و سخنگو و دبیر شورای نگهبان درباره نحوه بررسی صلاحیت ثبت‌نام‌کنندگان حرف‌های متناقضی زده‌اند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، احمد جنتی روز گذشته (دوشنبه ۲۷ اردیبهشت) در مورد این موضوع گفته است: «ما نمی‌توانیم از خودمان چیزی به جز قانون بگوییم و قانون هم شرایط داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری را معین کرده و شرایط سنگینی است.»
شرایط قانون اساسی، شرایط شورای نگهبان
مطابق اصل ۱۱۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی، رئیس جمهوری باید از میان “رجال مذهبی و سیاسی” انتخاب شود که این شرایط را داشته باشند: «ایرانی‌الاصل، تابع ایران، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوی، مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور.»
شورای نگهبان در مصوبه‌ای که برای اجرا به وزارت کشور ابلاغ کرد چند شرط جدید به اینها اضافه کرده که مهم‌ترین‌شان از این قرارند: حداقل سن ۴۰ و حداکثر آن ۷۵ سال، داشتن مدرک کارشناسی ارشد یا معادل آن، حداقل چهار سال سابقه کار در سمت‌های ارشد مدیریتی، اعتقاد به قانون اساسی و نداشتن سابقه محکومیت کیفری.
حسن روحانی، رئیس دولت دوازدهم یک روز پیش از شروع ثبت‌نام داوطلبان به وزیر کشور دستور داد این کار “بر اساس قوانین موجود و آئین‌نامه‌ها و مقررات مربوط به آنها” انجام شود و به عبارتی ابلاغیه شورای نگهبان نادیده گرفته شود.
بررسی صلاحیت ۴۰ نفر از نزدیک به ۶۰۰ ثبت‌نام‌کننده
ستاد انتخابات کشور نیز ثبت‌نام از داوطلبان را بدون توجه به مصوبه جنجالی شورای نگهبان طی پنج روز انجام داد. به گفته جمال عرف، رئیس این ستاد در این مهلت ۵۹۲ نفر برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ثبت‌نام کردند.
طی پنج روز نزدیک به ۶۰۰ نفر برای نامزدی در انتخابات دوره سیزدهم ریاست جمهوری ثبت‌نام کردند
عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرده که این شورا فقط صلاحیت کسانی را بررسی می‌کند که شرایط تعیین شده در مصوبه یاد شده را داشته باشند و تعداد این افراد حدود ۴۰ نفر است.
جمال عرف می‌گوید ۲۷۲ نفر از ثبت‌نام‌کنندگان مدرک لیسانس یا کمتر داشته‌اند، ۸۹ نفر زیر ۴۰ سال و هشت نفر بالای ۷۵ ساله بوده‌اند. این افراد و حدود ۲۵۰ نفر دیگر شرایط جدید اعلام شده از سوی شورای نگهبان را نداشته‌اند.
جنتی: بار سنگینی بر دوش داریم
با این حال دبیر شورای نگهبان در تشریح شرایط لازم برای داوطلبان حضور در انتخابات ریاست جمهوری، آنها را همان شرط‌های قانون اساسی عنوان کرده و می‌گوید: «داوطلب انتخابات ریاست جمهوری باید مدیر، مدبر و باتقوا باشد و در جای دیگر مانند انتخابات مجلس به‌عنوان مثال به یاد ندارم شرط تقوا آمده باشد.»
جنتی “شرط تقوا” را یکی از ملاک‌های اصلی بررسی صلاحیت‌ها خواند و گفت: «مردم شریف بدانند بار سنگینی را بر دوش داریم، بررسی فردی که صلاحیت وی تأیید می‌شود به این معناست که فردی متدین است و واجبات شرعی را انجام می‌دهد و دست به گناه نمی‌زند.»
پس از اظهارات کدخدایی درباره بررسی صلاحیت فقط ۴۰ نفر از ثبت‌نام‌کنندگان، چند فهرست از کسانی که احتمالا صلاحیت آنها تائید شده در فضای مجازی منتشر شد.
تکذیب فهرست‌های منتشر شده
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، سخنگوی شورای نگهبان روز دوشنبه فهرست‌های منتشر شده را “غیرموثق و کذب” خواند و از قوه قضائیه خواست با انتشاردهندگان “اخبار کذب و زودهنگام مبنی بر تایید یا عدم تایید صلاحیت کاندیداها” برخورد کند.
کسانی که صلاحیت آنها را شورای نگهبان تائید می‌کند می‌توانند از هفتم خرداد به مدت ۲۰ روز تبلیغات انتخاباتی داشته باشند و ۲۸ خرداد روز انتخابات دوره سیزدهم ریاست جمهوری خواهد بود.
بر پایه آمار رسمی وزارت کشور در این دوره بیش از ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار نفر دارای شرایط رای دادن هستند که نزدیک به یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر آنها رای اولی به شمار می‌روند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »