بنياد مسيحي ايرانيان
new

احتمال ورود سویه لامبدای ویروس کرونا به ایران منتفی نیست

سویه لامبدا بیشتر در آمریکای جنوبی شایع است ولی نمونه‌هایی از آن در ترکیه، هند و قطر نیز مشاهده شده است. ویروس‌شناسان می‌گویند، این سویه از ویروس کرونا از توان انتقال شدید و ایمنی گریزی بالایی برخوردار است.
از قله پیک پنجم شیوع ویروس کرونا در ایران سخن می‌رود. بر اساس آماری که وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران منتشر کرده، طی ۲۴ ساعت منتهی به ۱۱ اردیبهشت بیش از ۳۰ هزار مورد جدید ابتلا به کرونا ثبت شده است.
گفته می‌شود که بیش از ۴۵۰۰ نفر از این افراد به دلیل شدت ابتلا به بیماری کووید-۱۹ بستری شده‌اند. وزارت بهداشت ایران همچنین از فوت حدود ۶۰۰ نفر دیگر به علت ابتلا به این بیماری در شبانه‌روز گذشته خبر داد. به این ترتیب تعداد قربانیان کرونا در ایران به حدود ۱۰۹ هزار نفر رسید.
قله پیک پنجم
معاون درمان ستاد کرونا در تهران از ورود ایران به قله پیک پنجم کرونا خبر داد و از الزام استفاده از دو ماسک به طور همزمان سخن گفت.
نادر توکلی ضمن اشاره به ناکافی بودن واکسن‌های کرونا ساخت ایران بر الزام واردات بیشتر واکسن‌های ساخت خارج تاکید ورزید.
او تاکید کرده است: «سبد تولید داخل در حال حاضر کفافِ نیازِ عمومی را نمی‌دهد و برندهای خارجی و مورد تایید، وارد می‌شود.»
بنا بر پیش بینی توکلی، در قله پیک پنجم پس از افزایش شمار بیماران سرپایی شیب مرگ و میر فزونی می‌گیرد. توکلی در شرایطی این سخنان را بیان کرده که نگرانی دیگری در کمین سلامت مردم این کشور نشسته است: احتمال ورود سویه جدید ویروس کرونا.
سویه لامبدا
علیرضا ناجی، رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه بهشتی از مشاهده ابتلا به سویه لامبدا در کشورهای همسایه ایران سخن گفته است.
ناجی گفته است: «مواردی از واریانت لامبدا به عنوان نمونه جدید ویروس کرونا در کشورهای همسایه همچون ترکیه، هندوستان و قطر شناسایی شده و این که نوع جدید این ویروس وارد کشور شود، اصلا بعید نیست.»
باید یادآور شد که پیش از آن گزارش‌هایی درباره ثبت این سویه از ویروس کرونا در استان گیلان منتشر شده بود. ناجی با اشاره به شیوع این سویه از ویروس کرونا در کشورهای یاد شده گفته است: «با توجه به مراوداتی که ایران با این کشورها دارد، این که بتواند این واریانت وارد کشور شود چیز عجیبی نیست.»
آنچه باعث نگرانی مردم و مسئولان بهداشت و درمان جمهوری اسلامی شده است، ظرفیت انتقال و همچنین قابلیت این سویه از ویروس کرونا در برابر پادتن‌ها است.
ناجی همچنین گفته است: «براساس تغییرات ژنتیکی که انجام شده انتقال ویروس خیلی شدید و ایمنی گریزی آن شدید است که به همین منظور باید اطلاعات زیادی به دست آورد تا بتوان با آن مقابله کرد.»
رئیس مرکز ویروس‌شناسی دانشگاه بهشتی در ادامه به این نکته اشاره کرده است که در ایران به پدیده پایش ژنتیکی ویروس کرونا بی‌توجهی می‌شود و همین موضوع پیش‌بینی همه‌گیری کرونا در این کشور را دشوار می‌سازد.
او نیز ضمن تاکید بر رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی بر لزوم شتاب بخشیدن به واکسیناسیون در ایران تاکید ورزیده است. گفته می‌شود علائم ابتلا به سویه لامبدای ویروس کرونا مشابه علائم سویه‌های پیشین است.
خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران “ایرنا” روز پنجشنبه ۱۱ شهریور (دوم سپتامبر) به نقل از متخصصان، علایم اصلی ابتلا به سویه لامبدا را «تب، سرفه خشک، تنگی نفس، خستگی، گلودرد، اسهال، ورم ملتحمه، سردرد، از دست دادن حس بویایی و چشایی، بثورات پوستی یا تغییر رنگ انگشتان دست و پا» اعلام کرده است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »