بنياد مسيحي ايرانيان
new

اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان مشهد

روز چهارشنبه ۹ تیرماه، حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، در زندان مشهد به اجرا درآمد.
روزنامه خراسان، روز چهارشنبه ۹ تیر ۱۴۰۰، یک زندانی در زندان مشهد اعدام شد.
بر اساس این گزارش، رسیدگی به این پرونده به دنبال پیدا شدن یک جسد در جاده روستای خور مشهد آغاز شد. در پی تحقیقات، پلیس موفق به شناسایی هویت مقتول شد که چوبانی از اهالی این روستا بود. اهالی روستا طی تحقیقات پلیس، اظهار داشتند؛ چوپان روستا چند ساعت قبل برای رفتن نزد گله از باغ خودش خارج شده است و دیگر کسی از او خبری ندارد.
طی تحقیقات پلیس، مردی ۳۷ ساله با مراجعه به پلیس آگاهی خود را به عنوان شاهد معرفی کرد و مورد بازجویی قرار گرفت. نهایتا به دلیل اظهارات متناقض این شخص متهم شناخته شده و مجددا مورد بازجویی قرار گرفت.
متهم طی بازجویی اظهار داشت: “از مدتی قبل کینه «مهدی» را به دل گرفتم چرا که به او سوءظن داشتم و این بدبینی افکارم را مغشوش کرده بود! با این حال اختلافات و بدبینی هایم در روزهای گذشته شدت گرفت تا این که روز حادثه اسلحه شکاری را داخل خودرو گذاشتم و با «مهدی» روبه رو شدم او از من خواست سگ گله را سوار کنم و همراه او بروم. وقتی به جاده خاکی رسیدیم تصمیم گرفتم زهرچشمی از او بگیرم تا دیگر موجب رنجش خاطرم نشود! به همین دلیل پیشنهاد دادم تا ابتدا کنار جاده مقداری مواد مصرف کنیم و بعد نزد «گله» برویم. او هم پذیرفت و موتورسیکلتش را روی جک گذاشت وقتی در پیکان وانت را گشود تا با من صحبت کند ناگهان اسلحه را به سمت او نشانه رفتم و شلیک کردم! وقتی «مهدی» روی زمین افتاد خیلی ترسیده بودم به همین دلیل با خودرو از روی پیکرش عبور کردم تا پلیس منحرف شود. چاقو هم مال خود مهدی بود که کنار جسد انداختم و از آن جا گریختم. سپس اسلحه را در گاوداری مخفی کردم و خودم را به جای «شاهد» جا زدم تا از روند تحقیقات در پرونده مطلع شوم!”
به دنبال اعترافات متهم، این پرونده جهت رسیدگی به شعبه پنجم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی ارجاع داده شد. این متهم از سوی دادگاه به اعدام محکوم شد و این حکم به تایید دیوان عالی کشور رسید.
پس از گذشت سه سال پرونده جهت اجرای حکم به دادسرای عمومی و انقلاب مشهد ارجاع داده و حکم اعدام وی به اجرا درآمد.
در این گزارش به هویت این زندانی اشاره ای نشده است.
بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.
بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۲۰ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.
بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »