بنياد مسيحي ايرانيان
new

اجرای حکم اعدام آرمان عبدالعالی “به طور موقت” متوقف شد

بنابر گزارش‌ها اجرای حکم اعدام آرمان عبدالعالی و چهار متهم دیگر که قرار بود حلق‌آویز شوند فعلا متوقف شده است. عفو بین‌الملل می‌گوید از آنجا که آرمان هنگام ارتکاب جرم ۱۷ سال داشته اعدام او نقض قوانین بین‌المللی است.
اجرای حکم اعدام آرمان عبدالعالی و چهار محکوم دیگر که قرار بود بامداد چهارشنبه، ۲۱ مهر در زندان رجایی شهر کرج به دار آویخته شوند متوقف شد.
روزنامه همشهری می‌گوید اجرای این احکام “به طور موقت” متوقف شده و محکومان که در بند انفرادی بودند دوباره به زندان منتقل شده‌اند.
آرمان عبدالعالی به اتهام قتل دوست‌دخترش غزاله شاکر در اسفند ۹۴ و زمانی که ۱۷ سال بیشتر نداشت محاکمه و به اعدام محکوم شد. نهادهای حقوق بشری معتقدند از آنجا که آرمان هنگام ارتکاب جرم نوجوان بوده اعدام او ناقض قوانین بین‌المللی است.
سازمان عفو بین‌الملل روز گذشته خواستار توقف فوری اجرای حکم اعدام آرمان عبدالعالی شد و از همه نهادهای جهانی خواست برای جلوگیری از اعدام کودک- مجرمان تلاش کنند.
عفو بین‌الملل در یک پیام توئیتری خبر داد که کارشناسان حقوق بشری سازمان ملل در بیانیه‌ای از جمهوری اسلامی خواسته‌اند صدور حکم اعدام برای کودکان و افراد زیر ۱۸ سال را متوقف و از اجرای احکام صادره خودداری کند.
اعتراف به قتل زیر شکنجه؟
به گزارش خبرگزاری فرانسه، بربل کوفلر، کمیسر حقوق بشر دولت فدرال آلمان روز سه‌شنبه در واکنش به فراخوان عفو بین‌الملل تاکید کرده که اگر حکم اعدام عبدالعالی اجرا شود این کار “نقض غیرقابل قبول حقوق بین‌الملل” خواهد بود.
کوفلر می‌گوید شواهد باورپذیری وجود دارد که مطابق آنها آرمان زیر فشار شکنجه به ارتکاب قتل اعتراف کرده و برهمین اساس صدور حکم محکومیت او مغایر با اصول بنیادی حکومت قانون است.
عفو بین‌الملل نیز محاکمه آرمان عبدالعالی را “بسیار ناعادلانه” خوانده و می‌گوید او زیر شکنجه مجبور به اعتراف به قتل غزاله شده است.
به نوشته روزنامه همشهری شنبه گذشته در جریان آخرین تلاش‌ها برای نجات آرمان جلسه صلح و سازشی با حضور پدر و مادر او و والدین غزاله در دادسرای جنایی تهران برگزار شد که پس از چند ساعت بی‌نتیجه خاتمه یافت.
این روزنامه نوشت: «آنطور که اعلام شده آرمان به‌زودی و احتمالا شنبه آینده پای چوبه دار خواهد رفت و تنها بخشش پدر و مادر غزاله است که می‌تواند به او فرصت زندگی دوباره دهد.»
پدر غزاله به همشهری گفته با وجود درخواست مکرر خانواده آرمان و میانجیگری شماری از هنرمندان، تغییری در تصمیم خانواده به وجود نیامده و همچنان بر اعدام آرمان عبدالعالی تاکید دارند.
برخی فعالان حقوق بشری در واکنش به توقف موقت اجرای حکم اعدام آرمان عبدالعالی که پیش از این نیز سابقه داشته این وضعیت را “شکنجه بیشتر” ارزیابی کرده و خواستار لغو دائم این حکم شده‌اند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »