بنياد مسيحي ايرانيان
new

اتحادیه اروپا خواستار آزادی شهروند-خبرنگار چینی و فعالان هنگ‌کنگی شد

اتحادیه اروپا روز سه شنبه ، ۹ دی ، در آستانه امضای یک سرمایه سرمایه گذاری با چین از دولت این کشور خواستار ژانگ ژان ، شهروند-خبرنگار چینی و ۱۲ فعال طرفدار دموکراسی هنگ کنگ آزاد آزاد است.

این بیانیه اتحادیه اروپا در شرایطی منتشر می شود که دو طرف پس از هفت سال مذاکرات دشوار و با وجود نگرانی از عملکرد چین در زمینه حقوق بشر و حقوق کارگران به عنوان یک مهمترین سرمایه گذاری در نزدیکی وجود دارد.

ژانگ ژان ، شهروند خبرنگار چینی ، به گفته ویکیلش روز دوشنبه ۸ دی به جرم «ایجاد آشوب و تحریک به اغتشاش» به دلیل انتشار اخبار مربوط به موج اول شیوع ویروس کرونا در شهر ووهان به چهار سال زندان محکم شد.

پیتر استانو ، سخنگوی سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه شنبه در بیانیه گفت: “بر اساس گزارش منابع موثق ، خانم ژانگ در دوران نگهداری مورد شکنجه و بدرفتاری قرار گرفت و سلامت آن به طور معمول آسیب دیده است. برخورداری از خدمات پزشکی مناسب یک موضوع جدی است. »

اتحادیه اروپا روز دوشنبه نیز خواستار آزادی یو ونشنگ ، وکیل مدافع حقوق بشر شد که روز ۱۳ دسامبر بازداشت شده است.

در آن بیانیه آزادی ۹ نفر دیگر هم مطرح شده است که گفته می شود اتحادیه اروپا به دلیل گزارشگری و انتشار اخبار در راستای منافع عمومی توسط دولت چین زندانی شده است.

جلسات محاکمه ۱۰ نفر از فعالان طرفدار دموکراسی هنگنگ نیز روز دوشنبه در شهر شنژن در خاک چین آغاز شد. این افراد از جمله ۱۲ نفری هستند که در ماه اوت ۲۰۲۰ فرار از هنگ کنگ به مقصد تایوان با یک قایق تندرو توسط ماموران گارد ساحلی چین بازداشت شدند.

سخنگوی اتحادیه اروپا در دومین بیانیه خود گفت: «حقوق متهم برای برخورداری از یک محاکمه عادلانه بر اساس موازین بین الملل حقوق بشر که در قوانین جزایی چین نیز مجاز است رعایت نشده است. اتحادیه اروپا خواستار آزادی بلادرنگ این ۱۲ نفر است و سریع آنها را به هنگ کنگ باز می گرداند. »

۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۸ دی ادامه مذاکرات کمیسیون اروپا با چین و امضای توافق سرمایه گذاری با آن کشور را برای انجام آنها فراهم کرده است.

برخی از نمایندگان پارلمان اروپا ابراز نگرانی کرده اند که این شرایط موافق است در مورد عملکرد چین در زمینه حقوق بشر ، به ویژگی سرکوب اقلیت اویغور و طرفداران دموکراسی در هنگ کنگ ، پیام نادرستی ارسال خواهد شد. 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »