بنياد مسيحي ايرانيان
new

ابراهیم رئیسی سفر خود به روسیه را آغاز کرد

 

ابراهیم رئیسی،‌ رئیس جمهور ایران، روز چهارشنبه پس از یک سخنرانی کوتاه سفر رسمی خود به روسیه را آغاز کرد. او ساعاتی بعد در مسکو خواهد بود.
خبرگزاری رسمی ایرنا اوایل دی‌ماه گذشته به نقل از یک رسانه روسی خبر داده بود که ایران و روسیه برای امضای سند راهبردی ۲۰ ساله‌ در سفر پیش‌ روی رئیس جمهور ایران به این کشور آماده می‌شوند.
با این حال ابراهیم رئیسی در سخنرانی خود پیش از سفر به این نکته هیچ اشاره‌ای نکرده است.
به گزارش خبرگزاری ایسنا، او اما گفته است: «سطح کنونی همکاری تجاری و اقتصادی برای هیچ‌ کدام از دو کشور رضایت‌بخش نیست و لازم است ارتقاء یافته و به سطح بسیار بالاتری برسد.»
مقام‌های حکومت ایران سند راهبردی همکاری ایران و روسیه را مشابه سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین دانسته‌اند که امضای آن با انتقادهای گسترده‌ای در داخل و خارج از ایران مواجه شد و در شبکه‌های اجتماعی از آن به عنوان سند «فروش ایران به چین» نام برده می‌شود.
حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه ایران، روز ۲۴ دی‌ماه در حالی اعلام کرد که با وزیر خارجه چین توافق کرده است که همان روز را به عنوان روز شروع سند همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین اعلام کنند که هنوز هیچ مقامی در ایران به طور رسمی عموم مردم را از جزئیات این سند آگاه نکرده است.
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، پیشتر در اواسط آذر از ابراهیم رئیسی، همتای ایرانی خود، برای سفر به مسکو در اوایل سال ۲۰۲۲، به طور رسمی دعوت کرده بود.
روسیه تنها شریک عمده تجاری ایران است که بعد از تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی، روابط تجاری خود با ایران را به شدت افزایش داده است.
آمارهای ۱۰ ماهه گمرکی روسیه نشان می‌دهد که صادرات این کشور به ایران نسبت به دور مشابه پارسال ۱۲۳ درصد رشد داشته و به عبارتی نزدیک ۲.۵ برابر شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »