بنياد مسيحي ايرانيان
new

ابراهیم رئیسی: به آمریکا اطمینان نداریم

ابراهیم رئیسی در یک سخنرانی از پیش ضبط شده، دولت آمریکا را متهم کرد که تحریم را روش جدید “جنگ با ملت‌ها” کرده است. او بازگشت به مذاکره را مستلزم رفع تحریم‌ها دانست و تکرار کرد که جمهوری اسلامی به آمریکا اعتماد ندارد.
رئیس کابینه سیزدهم در سخنرانی مجازی خود در مجمع عمومی سازمان ملل به آمریکا تاخت. او سوابق این کشور را مسبوق به “کودتای نظامی علیه دولت منتخب ملت ایران” دانست اما نامی از محمد مصدق نبرد. ابراهیم رئیسی گفت، ‌آمریکا در قبال ایران و جهان تغییر روش نداده بلکه “تاکتیک‌های جنگ” را عوض کرده است.
رئیسی تحریم‌ها به ویژه‌ تحریم دارو در دوران کرونا را “جنایت علیه بشریت” نامید. او عنوان کرد که جمهوری اسلامی به وعده‌های دولت آمریکا اطمینان ندارد و گفت‌وگویی را مفید می‌داند که نتیجه آن لغو تحریم‌ها باشد: «آمریکا به اشتباه فکر می‌کرد ما مستأصل می‌شویم، اما ایستادگی ما جواب داده و همواره جواب خواهد داد. ما به وعده‌های دولت آمریکا اطمینان نداریم».
پیش از نطق رئیسی، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در نیویورک اعلام کرد که دور بعدی مذاکرات برجام طی چند هفته آینده در وین برگزار خواهد شد.
بخشی از سخنرانی ۱۵ دقیقه‌ای رئیسی، به پیشرفت‌ها و تعریف از اسلام ناب و انقلاب اسلامی اختصاص داشت. او از جمله از فرمانده سابق سپاه قدس تمجید کرد و مدعی شد که بدون وجود قاسم سلیمانی “داعش امروز همسایه مدیترانه‌ای اروپا بود”.
او مدعی شد که گزارش‌های آژانس همگی بر پایبندی ایران به تعهداتش مهر تایید زده‌اند اما آمریکا به تعهد خود مبنی بر رفع تحریم‌ها عمل نکرده است.
در آستانه نطق رئیسی، سخنگوی وزارت خارجه ایران تصویری از امیرعبداللهیان و تخت‌روانچی را در صحن مجمع منتشر کرده و نوشته بود: «آماده سخنرانی رئیس جمهور.» این سه در سالنی تقریبا خالی دیده می‌شدند.
به دلیل همه‌گیری کرونا بسیاری از رهبران کشورها به شصت و هفتمین دوره مجمع عمومی سازمان ملل نرفته‌اند.علت عدم حضور رئیسی در نیویورک نیز همین امر عنوان شد اما او در زمان اعلام خبر، در اجلاس سازمان همکاری‌های شانگهای در تاشکند به سر می‌برد.
حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران همراه هیاتی از این وزات‌خانه به نیابت از جمهوری اسلامی در مجمع حضور دارد. اعلام شده که او طی چهار روز اقامت در نیویورک حدود ۵۰ ملاقات خواهد داشت. او در روز افتتاح مجمع با همتایان خود از هند، ویتنام، فنلاند و لوگزامبورگ دیدار کرد.
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت، وزرای خارجه بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان و روسیه قراری برای ملاقات با وزیر خارجه جمهوری اسلامی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل ندارند.
جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا که در اجلاس حضور یافته است در سخنرانی خود تاکید کرد که ایالات متحده در صورت بازگشت ایران به تعهدات هسته‌ای خود، آماده بازگشت کامل به برجام است. او افزود که آمریکا متعهد است جلوی دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح اتمی را بگیرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »