بنياد مسيحي ايرانيان
new

ابراز نگرانی مشترک آمریکا و مصر درباره فعالیت‌های ایران

سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر برای دیدار با آنتونی بلینکن، همتای آمریکایی خود راهی واشنگتن شد. دو سیاستمدار درباره مسائل متنوعی از جمله درباره فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی جمهوری اسلامی با یکدیگر گفت‌ وگو کردند.
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا سامح شکری، همتای مصری خود را برای شرکت در نشست راهبردی مشترک دو کشور به واشنگتن دعوت کرده است.
وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه هشتم نوامبر (۱۷ آبان) با همتای مصری خود دیدار کرد. پس از این دیدار هر دو سیاستمدار در یک نشست خبری مشترک شرکت کردند.
بلینکن در این نشست خبری از نگرانی جدی و مشترک آمریکا و مصر نسبت به اقدامات بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران در منطقه و همچنین فعالیت‌های هسته‌ ای و موشکی این کشور سخن گفت.
آمریکا بر این باور است که خطر ناشی از تجهیز جمهوری اسلامی به جنگ‌افزار هسته‌ای نه تنها خاورمیانه را تهدید می‌کند، بلکه تهدیدی است جهانی.
بر اساس گزارش ها اوضاع سودان، جنگ داخلی در اتیوپی، بحران سوریه، صلح خاورمیانه و انتخابات لیبی نیز از دیگر رئوس گفت‌ وگوی دو سیاستمدار بوده است.
بلینکن در این دیدار بار دیگر بر اهمیت برگزاری انتخابات لیبی در ماه دسامبر سال جاری تاکید ورزیده است. وزیر امور خارجه آمریکا خواستار خروج نیروهای نظامی خارجی از لیبی شد. او همچنین به اهمیت نقش مصر در اوضاع لیبی اشاره کرد.
از جانب دیگر، در نشست راهبردی آمریکا و مصر به وضعیت حقوق بشر در دولت عبدالفتاح سیسی نیز اشاره شد.
آنتونی بلینکن در سپتامبر سال جاری پرداخت ۱۳۰ میلیون دلار کمک نظامی به مصر را منوط به رعایت موازین حقوق بشر از سوی دولت مصر کرده بود.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »