بنياد مسيحي ايرانيان
new

آیا پایان پاندمی کرونا نزدیک است؟

یک نقل قول از یک مقام ارشد سازمان بهداشت جهانی درباره نزدیک بودن پایان پاندمی کرونا به بحث‌ها در این زمینه دامن زده است. ظاهرا هانس هنری کلوگه، مدیر اجرایی بخش اروپای این سازمان در گفت‌وگو با رادیو دانمارک گفته است پاندمی کرونا تا چند ماه دیگر شکست می‌خورد.

این مدیر ارشد سازمان بهداشت جهانی معتقد است منظور او را بد فهمیده و بد منعکس کرده‌اند. او پس از بالا گرفتن بحث‌ها درباره این نقل قول در میان کارشناسان و در فضای مجازی، به کانال ۲ تلویزیون آلمان ZDF گفته چنین حرفی نزده، بلکه تاکید کرده که هیچ کس نمی‌تواند زمان خلاصی از پاندمی کرونا را پیش‌بینی کند.

پایان پاندمی ابتدای سال ۲۰۲۲

او می‌گوید به عنوان یک فرضیه عملی بر این باور است که ابتدای سال ۲۰۲۲ پاندمی کرونا را پشت سر خواهیم گذاشت. مدیر اجرایی نهاد بهداشتی سازمان ملل می‌گوید در آن زمان ویروس کرونا همچنان وجود خواهد داشت اما او معتقد است که دیگر نیازی به “تدبیرهای مخرب” نخواهد بود.

کریستیان دروستن، ویروس‌شناس مشهور بیمارستان شاریته برلین در واکنش به نقل قول منتسب به هانس هنری کلوگه، تمام گمانه‌زنی‌ها در باره ضعیف شدن ویروس کرونا را با قاطعیت رد کرد.

او می‌گوید تا کنون در هیچ یک از گونه‌های شناخته شده ویروس جدید کرونا نشانه‌ای از تضعیف مشاهده نشده و هر گونه صحبت در این مورد فقط حدس و گمان است.

دروستن ابتدای ماه ژانویه در یکی از پادکست‌های خود گفته بود، هنوز زمان زیادی تا بومی شدن ویروس کرونا مانده است. منظور از بومی شدن بقای آن در یک محدوده مشخص است. او در گفت‌وگویی با هفته‌نامه اشپیگل گفته در سال جاری وضعیت کرونا می‌تواند خطرناک‌تر هم بشود.

کارل لاوترباخ، اپیدمی‌لوژیست و کارشناس امور بهداشتی حزب سوسیال دموکرات آلمان با این نظر موافق است و مانند خیلی دیگر از سیاستمداران نسبت به بازگشایی‌های شتاب‌زده هشدار می‌دهد.

بر پایه آمار دانشگاه آمریکایی جانز هاپکینز، تا عصر سه‌شنبه دوم مارس (۱۲ اسفند) بیش از ۱۱۴ میلیون و ۵۶۰ هزار مورد ابتلا به بیماری کووید۱۹ در ۱۹۲ کشور شناسایی شده و حدود ۲ میلیون و ۵۴۲ هزار نفر از مبتلایان جان خود را از دست داده‌اند.

اگر این آمار را به طور مطلق در نظر بگیریم بسیار وحشتناک هستند و پاندمی کرونا همچنان در برخی کشورها با شتاب و مانند ماه‌های گذشته در حال تاختن است. افزون بر این ویروس‌های جهش‌یافته نیز فرارسیدن موج تازه شیوع کرونا در بسیاری از کشورها را تسریع می‌کنند.

با این همه اگر آمار را نسبی در نظر بگیریم در کمال تعجب می‌بینیم که اوضاع عمومی جهان از نظر شیوع کرونا تا حدودی رو به آرامش است.

کاهش موارد ابتلا و مرگ در سطح جهان

مطابق گزارش‌های سازمان جهانی بهداشت، از حدود دو ماه پیش میزان موارد ابتلا، با در نظر گرفتن کل کشورهای جهان، به شکل قابل توجهی رو به کاهش بوده و این روند به شکل محسوسی سریع‌تر و قوی‌تر از قبل رخ می‌دهد.

در میانه ماه ژانویه روزانه حدود ۷۰۰ هزار مورد ابتلای جدید به بیماری کووید۱۹ شناسایی می‌شد، این رقم اکنون به اندکی بیش از نصف کاهش یافته است. شمار قربانیان بیماری کووید۱۹ نیز طی یک ماه به نصف کاهش پیدا کرده است.

تدروس آدهانوم، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت، روند رو به کاهش موارد ابتلا و مرگ در ارتباط با پاندمی کرونا را با اندکی احتیاط “نشانه‌ای از امید” توصیف می‌کند

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »