بنياد مسيحي ايرانيان
new

آیا پایان پاندمی کرونا نزدیک است؟

تازه‌های پزشکی هفته: احتمال تبدیل پاندمی به آندمی، تهدید قلب ناسالم برای مغز زنان، تکنیک جدید MRI برای تشخیص سریع‌تر ام‌اس و نقش فست‌فود در افزایش ریسک ابتلا به بیماری‌های خودایمنی
کارشناسان می‌گویند گسترش سریع نوع اومیکرون ویروس کرونا ممکن است به نزدیک شدن بیماری همه‌گیر کووید ۱۹ به مرحله آندمیک (بومی) کمک کند. مرحله‌ای که در آن بیماری وجود دارد اما قابل کنترل است.
به‌گزارش هلث‌لاین؛ آنها می‌گویند سطوح بالای ایمنی ناشی از واکسیناسیون شانسی ایجاد کرده تا کووید ۱۹ بتواند به چیزی کاملاً متفاوت تبدیل شود: یک بیماری بومی که همیشه در یک جامعه و یا یک جمعیت وجود خواهد داشت.
دکتر ویلیام شافنر، متخصص بهداشت در دانشگاه وندربیلت در ایالت تنسی و مدیر پزشکی بنیاد ملی بیماری‌های عفونی آمریکا می‌گوید، برای تبدیل شدن مرحله پاندمی یا همه‌گیری جهانی به مرحله آندمی، جامعه باید به ایمنی گله‌ای برسد. در این میان هرچه ویروس مسری‌تر باشد، سطح ایمنی گله‌ای بالاتر است. پس اگر جهش جدی و خطرناکی نداشته باشیم، ممکن است اوایل سال ۲۰۲۲ به مرحله آندمی برسیم.
اریکا ساسکی، متخصص کنترل عفونت و اپیدمیولوژی بیمارستان تورنتو نیز گفته که کارشناسان به نوع اومیکرون ویروس کرونا به عنوان مسیری بالقوه برای رسیدن به وضعیت بومی نگاه می‌کنند، زیرا به راحتی گسترش می‌یابد، اما به نظر نمی‌رسد به‌اندازه برخی از انواع ویروس کرونا کشنده باشد. پس زمانی که بخش بزرگی از جمعیت جهان حافظه ایمونولوژیکی ناشی از ابتلا به عفونت یا واکسیناسیون داشته باشند، یک ویروس می‌تواند بومی شود.
ساسکی ادامه داده که جهان زندگی با کووید ۱۹ را یاد خواهد گرفت. همه‌گیری با یک انفجار پایان نخواهد یافت، بلکه کم‌کم محو خواهد شد.
به‌گفته شافنر زندگی در جهانی با کووید ۱۹ که به یک بیماری بومی تبدیل شده، با نحوه برخورد جامعه با سایر بیماری‌های بومی مانند آنفلوآنزا تفاوت چندانی ندارد.
او عنوان می‌کند که در هر دو مورد، سویه‌های جدید می‌توانند ظاهر و باعث ایجاد مقدار مشخصی از علائم بیماری شوند: «راه مقابله با این بیماری‌ها واکسیناسیون است اما با این حال، یک تفاوت عمده این است که در حالی که آنفلوآنزا شیوع فصلی دارد، کووید ۱۹ احتمالاً در تمام طول سال وجود خواهد داشت. از این رو استفاده از ماسک، حفظ فاصله اجتماعی و شرکت در تجمعات کوچک‌تر، احتمالا تغییرات همیشگی در سبک زندگی خواهند بود.»
همچنین در مرحله آندمی، استفاده از ماسک، به‌ویژه در مکان‌هایی که افراد مسن یا دارای نقص ایمنی در آن حضور دارند، مانند بیمارستان‌ها و خانه‌های سالمندان کماان مهم خواهد بود.
دویچه وله فارسی
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »