بنياد مسيحي ايرانيان
new

آیا واکسن‌های کووید باعث بهم‌ریختگی قاعدگی می‌شود؟

تازه‌های پزشکی هفته: آیا واکسن‌های کووید ۱۹ باعث بهم‌ریختگی قاعدگی می‌شود؟ خوردن شکلات در وعده صبحانه، شما را لاغر می‌کند. در گرمای تابستان، با ۶ ماده غذایی خنک شوید. استرس، شما را یک قدم به آلزایمر نزدیک‌تر می‌کند.

هزاران زن تا‌کنون خونریزی شدیدتر از حد معمول در دوران پریود را پس از دریافت واکسن کووید ۱۹ گزارش کرده‌اند. اما کارشناسان می‌گویند تغییر در چرخه قاعدگی در لیست عوارض بالقوه این واکسن نیست.

به گزارش نشریه بریتانیایی سان؛ در آغاز ماه ژوئن ۲۰۲۱ حدود ۲ هزار و ۷۳۴ نفر مشکلات دوران پریود را بعد از دریافت واکسن آکسفورد/آسترازنکا، به آژانس تنظیم داروها و محصولات بهداشتی بریتانیا (MHRA)، گزارش کردند.

تعداد هزار و ۱۵۸ مورد دیگر مربوط به فایزر/بیون‌تک بود. این تعداد به طرز چشمگیری افزایش یافت و اکنون بیش از ۵ هزار زن در بریتانیا عوارضی را از جمله خونریزی غیر‌منتظره از واژن، خونریزی شدید و یا تاخیر در شروع پریود گزارش داده‌اند.

آژانس تنظیم داروها و محصولات بهداشتی با بررسی این گزارش‌ها بیانیه‌ای منتشر کرده است: شواهد فعلی، افزایش خطر ابتلا به اختلالات قاعدگی یا خونریزی غیر‌منتظره واژن پس از واکسن‌ها را نشان نمی‌دهد. با این حال ما در حال تحقیقات بیشتر برای درک بهتر این عوارض هستیم.

دکتر سو وارد، معاون رئیس کالج سلطنتی زنان و زایمان بریتانیا نیز گفت: «ما می‌دانیم که وقایع زندگی می‌تواند علائم سندرم پیش از قاعدگی یا PMS را بدتر کند. در این میان کووید ۱۹ به عنوان یک بیماری همه‌گیر جهانی و استرس همراه با آن، می‌تواند مقصر اختلالات هورمونی از جمله عدم تعادل هورمونی در زنان باشد و دوره‌های پریود را سنگین‌تر و نامنظم‌تر کند.»

او تاکید کرد: «با این حال زنان باید بخصوص زمانی که این مشکل در آنها ادامه‌دار است و یا اگر بعد از یائسگی و با تزریق واکسن، خونریزی واژینال جدیدی دارند، حتما به پزشک مراجعه کنند.»

او تاکید می‌کند: «این تغییرات قابل درک در چرخه قاعدگی پس از تزریق واکسن کووید ۱۹ نباید با تأثیر واکسن بر باروری و توانایی بچه‌دار شدن اشتباه گرفته شود. چون هیچ شاهدی وجود ندارد که نشان دهد این واکسن بر باروری مردان و زنان تاثیر منفی می‌گذارد.»

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »